Papież o szczególnej roli rodziny w Europie
25 czerwca 2004 | 14:25 | ml //per Ⓒ Ⓟ
Oby w dzisiejszej i jutrzejszej Europie rodzina mogła we właściwy sposób odgrywać przysługującą jej rolę wyjątkowej godności – życzył Jan Paweł II w czasie spotkania z uczestnikami międzynarodowej konferencji „Rodzina w Europie”.
Rozpoczęła się ona wczoraj na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Papież zapewnił, że będzie się modlił w tej intencji, „prosząc o wstawiennictwo Najświętszą Rodzinę z Nazaretu, wzór dla każdej rodziny”.
Ojciec Święty wyraził uznanie dla tematu spotkania, podkreślając, że „rodzina zadecyduje o przyszłości” naszego kontynentu. – Można powiedzieć, że rodzina jest zwierciadłem społeczeństwa, a zatem i budowanej właśnie Europy. Ewolucja rodziny jest i będzie najważniejszym wskaźnikiem rozwoju kultury i instytucji kontynentu – zaznaczył Papież. – Dlatego jest jak najbardziej wskazane – podkreślił – aby uniwersytety, a zwłaszcza wykładowcy chrześcijańscy, z uwagą śledzili dynamikę rodziny, wzbudzając odpowiedzialną i świadomą refleksję młodego pokolenia.
Zdaniem Jana Pawła II rodzina była zawsze oparciem w obliczu kryzysów społecznych i gospodarczych i „nawet wtedy, gdy była ostro kontestowana, pozostała przedmiotem aspiracji, pragnień, planów i tęsknoty”. Dodał, że jej obecny kryzys „jest natury kulturalnej, do tego stopnia, że coraz bardziej zdaje się pociągać nowe pokolenia ideał tradycyjnej rodziny, nie są one jednak w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności we właściwy sposób”.
Na zakończenie Ojciec Święty stwierdził, że „Kościół przekonany jest, iż w obecnym kontekście bardziej niż kiedykolwiek należy stanowczo potwierdzić instytucje małżeństwa i rodziny jako rzeczywistość wypływającą z mądrej woli Boga i ukazującej w pełni swoje znaczenie i wartość w ramach Jego twórczego i zbawczego planu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.