Papież ochrzcił osiem osób
01 kwietnia 2018 | 08:27 | st, kg (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ
W Wielką Sobotę wieczorem papież Franciszek przewodniczył w bazylice św. Piotra Liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas celebry Ojciec Święty udzielił chrztu ośmiu osobom. Katechumeni przyjęli też sakrament bierzmowania, a następnie przystąpili po raz pierwszy do komunii świętej.
Oto noc milczenia zagubionego ucznia
Jest to „noc milczenia ucznia odrętwiałego i sparaliżowanego, nie wiedzącego, dokąd pójść w obliczu wielu sytuacji bolesnych, które go dręczą i osaczają” – mówił dalej Ojciec Święty. Zauważył, że jest to także „uczeń dnia dzisiejszego oniemiały wobec narzucającej się mu rzeczywistości, sprawiając, iż czuje on i sądzi, że nie można nic zrobić, by przezwyciężyć wiele niesprawiedliwości, przeżywanych przez wielu naszych braci”. Jest to uczeń zdezorientowany, ponieważ zanurzony jest w przytłaczającej rutynie, która pozbawia go pamięci, ucisza nadzieję i przyzwyczaja go, by mówić „zawsze tak było” – tłumaczył mówca.
Podkreślił, że gdy milczymy tak przejmująco, zaczynają wołać kamienie, robiąc miejsce na najwspanialszą wieść w dziejach: „Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał” – kontynuował Franciszek. Zwrócił uwagę, że to właśnie „kamień od grobu jako pierwszy podskoczył i na swój sposób zaczął śpiewać kantyk uwielbienia i entuzjazmu, radości i nadziei, do którego udziału jesteśmy zaproszeni wszyscy”.
Dziś wraz z kobietami jesteśmy wezwani do kontemplowania pustego grobu i słuchania słów anioła: „Nie bójcie się! […] bo zmartwychwstał” – zaznaczył mówca. Podkreślił, że są to „słowa, które chcą dotrzeć jak najgłębiej do nas, do naszego sposobu osądzania i radzenia sobie z codziennymi wydarzeniami; nawiązywania stosunków z innymi”. Dodał, że pusty grób chce stawiać wyzwania, wstrząsnąć, pytać, ale przede wszystkim chce nas zachęcić do wiary i ufności, że Bóg „działa” w każdej sytuacji i w każdej osobie.
Zmartwychwstanie wspiera nadzieję
Chrystus zmartwychwstał, gdy nikt niczego nie oczekiwał i czeka na nas, tak jak oczekiwał na kobiety, by uczynić nas uczestnikami swego dzieła zbawienia – stwierdził papież. Podkreślił, że jest to „podstawa i siła, którą mamy jako chrześcijanie, aby poświęcić nasze życie i naszą energię, inteligencję, uczucia i wolę na poszukiwanie, a zwłaszcza tworzenie procesów godności”. Wieść o Jego zmartwychwstaniu wspiera naszą nadzieję i przekształca ją w konkretne gesty miłości – dodał kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że ludzie bardzo potrzebują odnowienia wiary, „aby nasze krótkowzroczne horyzonty zostały podważone i odnowione tą wieścią!”. Wraz z Jego zmartwychwstaniem „powstaje z martwych nasza twórcza nadzieja, by stawić czoła obecnym problemom, bo wiemy, że nie jesteśmy sami” – zaznaczył papież.
Zauważył, że „świętowanie Wielkanocy oznacza ponowne uwierzenie, że Bóg nieustannie wkracza w nasze dzieje, rzucając wyzwanie naszym ujednolicającym i paraliżującym determinizmom”. Pozwala to również Jezusowi, by „przezwyciężył tę małoduszną postawę, która tak często nas zamyka i próbuje pogrzebać wszelką nadzieję” – zaznaczył mówca.
„Kamień od grobu zrobił swoje, podobnie jak kobiety a teraz zaproszenie skierowane jest po raz kolejny do was i do mnie: zachęta do przełamania powtarzających się nawyków, do odnowienia naszego życia, naszych decyzji i naszego istnienia” – mówił dalej kaznodzieja. Zaznaczył, że jest to zaproszenie do nas w każdym miejscu tam i w każdej sytuacji. „Czy chcemy uczestniczyć w tym głoszeniu życia czy też będziemy milczeć w obliczu wydarzeń?” – zapytał retorycznie Franciszek.
Swe kazanie zakończył powtórzeniem: „Nie ma Go tutaj, zmartwychwstał!”, po czym dodał: „I czeka na ciebie w Galilei, zaprasza cię do powrotu, do czasu i miejsca pierwszej miłości, aby ci powiedzieć: «Nie lękaj się, pójdź za mną»”.
Nowe życie w Chrystusie
Nieodłączną częścią liturgii Wigilii Paschalnej, sprawowanej przez papieży w Wielką Sobotę w bazylice św. Piotra w Watykanie, są chrzty dorosłych, udzielane im przez głównego celebransa. W tym roku przyjęło ten sakrament osiem osób: czworo z Włoch oraz po jednej z Albanii, Nigerii, Peru i Stanów Zjednoczonych, pięciu mężczyzn i trzy kobiety. Katechumeni przyjęli też od razu sakrament bierzmowania, a następnie przystąpili po raz pierwszy do komunii świętej.
Najstarszą w tym gronie była Peruwianka Isabel, urodzona w 1966, najmłodszy Albańczyk Kastriot Cristian, urodzony w 1990. Pozostali nowo ochrzczeni pochodzą z: Włoch – Francesco Michele (1987), Ivan Roberto (1983), Mara Maria (1979) i Silvia (1989), z Nigerii – John Francesco (1986) i ze Stanów Zjednoczonych – Nathan Potter (1988).
Obrzęd chrztu rozpoczął się odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych. Każda z osób w towarzystwie ojca lub matki chrzestnej podchodziła do papieża, który wymieniał imię nowo ochrzczonego lub ochrzczonej i polewał ich głowy wodą święconą. Bezpośrednio po tym obrzędzie Franciszek udzielił każdej osobie sakramentu bierzmowania, namaszczając ich głowy olejem świętym. Następnie, podczas Komunii św. po raz pierwszy przystąpili oni do Stołu Pańskiego.
Franciszek od początku pontyfikatu ochrzcił podczas obrzędów Wielkiej Soboty (łącznie z dzisiejszą uroczystością) 55 osób z 22 krajów, najwięcej z Włoch – 9 i Albanii – 5.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.