Papież odbył prywatną rozmowę z cesarzem Naruhito
25 listopada 2019 | 12:48 | st (KAI) / hsz | Tokio Ⓒ Ⓟ
Drugim punktem poniedziałkowego programu podróży Franciszka do Japonii była wizyta prywatna u 59-cio letniego cesarza Naruhito. Oficjalna inauguracja jego panowania miała miejsce 22 października.
Ojciec Święty przybył do Pałacu Cesarskiego o godz. 11.00 czasu miejscowego, gdy w Polsce była godzina 3.00. Władca Japonii powitał go u wejścia i po przejściu przez dziedziniec dotarli obydwaj do Sali audiencyjnej. Tam miała miejsce rozmowa prywatna papieża z cesarzem. Trwała ona około 20 minut. Następnie o godz. 11.30 Ojciec Święty udał się do stołecznej katedry Wniebowzięcia NMP na spotkanie z japońską młodzieżą.Jak poinformowali po tej rozmowie dziennikarze japońscy, cesarz podziękował papieżowi szczególnie za jego spotkanie z ofiarami trzech katastrof z 2011 roku. Bezpośrednio przed spotkaniem z Naruhito Franciszek spotkał się z ofiarami trzęsienia ziemi, tsunami oraz awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Papież dodawał im odwagi i zachęcił społeczeństwo do dalszej solidarnej pomocy.
W rozmowie z cesarzem papież wspomniał jak mocno przeżył jako 9-latek wiadomość o zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Dodał, że to wszystko przypomniał sobie odwiedzając 24 listopada oba miasta.
Według relacji japońskich dziennikarzy papież i cesarz rozmawiali też o ochronie środowiska. Cesarz w sposób szczególny podkreślał kwestię zaopatrzenia w wodę. Do problemów dotyczących środowiska naturalnego oraz zrównoważonego rozwoju papież odniósł się sceptycznie podkreślając, że wszystko wiąże się z problemami gospodarczymi.
Następnie papież spotkał się z szefem rządu Japonii, premierem Shinzo Abe, w jego siedzibie Kantei. Po tym spotkaniu Franciszek wygłosił przemówienie do polityków, dyplomatów i przedstawicieli organizacji społecznych.
Więcej o wizycie papieża w Japonii w SERWISIE SPECJALNYM EKAI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.