Papież otworzył nową siedzibę Scholas Occurentes
25 listopada 2019 | 14:23 | pb (KAI) / hsz | Tokio Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek symbolicznie otworzył w Japonii nową siedzibę Fundacji Scholas Occurentes – inicjatywy, którą rozpoczął jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires. Jest to 13 na świecie i pierwsza na kontynencie azjatyckim siedziba fundacji.
Pięcioro uczestników tej inicjatywy edukacyjnej w Japonii spotkało się z papieżem dziś rano w nuncjaturze z apostolskiej w Tokio. Reprezentowali oni grupę swych rówieśników w wieku 15-18 lat z kilku miast: Tokio, Osaka, Chiba, Saitama i Gunma. Przemówił 18-letni Seiji Tanaka, który dał wyraz przekonaniu, że misją ludzi młodych jest stworzenie bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata. Wyznał, że podczas zajęć Scholas odkryli oni, iż „są sprawy, których nie da się wyrazić liczbami lub logiką, a które znajdują się w ludzkim sercu”.
Odpowiadając papież wyraził zadowolenie z jego świadectwa, tłumacząc, że „prawdziwa mądrość” nie polega na „napełnieniu głowy ideami, ale wyraża się w trzech językach: języku rozumu – w tym, co myślę; języku serca – w tym, co czuję; i języku dłoni – w tym, co robię”. Dodał, że „o wiele łatwiej jest tkwić w swoich pomysłach”, zaś odejście od nich, czucie, działanie stanowi ryzyko, jednak „ryzykowanie jest bardzo piękne”.
Fundacja Scholas Occurentes początkowo nosiła nazwę Szkół Sąsiedzkich. Obecnie jest organizacją na prawach papieskich. Tworzy sieć ponad 500 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”. Ma 13 siedzib w różnych krajach: Argentynie, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju. Portugalii, Rumunii i nową w Japonii, w mieście Sendai. W najbliższych latach zamierza otworzyć siedziby w kolejnych państwach.
Komunikat po spotkaniu z Franciszkiem zaznacza, że po wielu latach pracy na forum międzynarodowym na rzecz zmiany systemu edukacyjnego, Scholas odkryły, że „młodzi – dalecy od ich beztroskiego wizerunku – chcą być wysłuchani, a także mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w transformacji społeczeństwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.