Papież po raz kolejny apeluje o pokój olimpijski
26 lipca 2024 | 16:22 | ts | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek po raz kolejny wezwał do zawieszenia broni na świecie w związku z rozpoczynającymi się 26 lipca Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. „Chociaż pokój na świecie jest poważnie zagrożony, szczerze życzę, aby wszyscy szanowali #PokójOlimpijski w nadziei na rozwiązanie konfliktów i przywrócenie harmonii” – napisał Ojciec Święty 25 lipca na portalu X z hasztagiem #Paris2024 i dodał: „Niech Bóg oświeci sumienia sprawujących władzę”.
Żądanie pokoju olimpijskiego Franciszek wyraził już wcześniej – w przesłaniu ogłoszonym na tydzień przed rozpoczęciem Olimpiady w Paryżu oraz po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie. Papież wezwał, aby zaakceptować ogólne zawieszenie broni w momencie, gdy zagrożony jest pokój na świecie . Swój apel papież powtórzył po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra wyrażając nadzieję, że Igrzyska Olimpijskie mogą być okazją do zawarcia rozejmu w wojnach.
Do apelu przyłączyły się także inne osobistości, ale jak dotychczas w dużej mierze pozostaje to bez echa. Prezydent Francji Emmanuel Macron pokłada nadzieję w mediacji chińskiego prezydenta Xi Jingpinga, aby przekonać Rosję do wstrzymania wojny na Ukrainie. Pomimo rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Rosja odrzuciła wezwanie do zawieszenia broni i mówi o politycznej instrumentalizacji sportu. Rosyjscy sportowcy mogą startować wyłącznie pod neutralną flagą.
Pokój olimpijski oznacza, że w czasie trwania igrzysk olimpijskich nie powinny mieć miejsca żadne działania wojenne. Jego początki – podobnie jak same igrzyska – sięgają starożytnej Grecji. Według legendy, plemiona greckie zgodziły się w 884 r. przed Chrystusem, że broń między nimi zamilknie na czas wydarzenia sportowo-rytualnego w Olimpii, miejscu kultu Zeusa. Z jednej strony miało to praktyczny powód, aby sportowcy i goście mogli bezpiecznie dotrzeć na wydarzenie. Z drugiej strony pokój olimpijski wzmocnił u Greków poczucie wspólnoty, ale też wielokrotnie był łamany.
Wraz z odrodzeniem igrzysk olimpijskich i założeniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 1894 r. nowe znaczenie zyskała także idea pokoju. Idea olimpijska miała teraz przyczyniać się do zrozumienia i rozwiązywania konfliktów na całym świecie. Sukces był ograniczony, o czym świadczą wydarzenia takie jak palestyński zamach na izraelskich sportowców w Monachium w 1972 r. czy powszechny bojkot Igrzysk w Moskwie w 1980 r. z powodu sowieckiej inwazji na Afganistan. Ponadto Niemcy były kilkakrotnie wykluczane z udziału po pierwszej i drugiej wojnie światowej.
Od 1998 r. z inicjatywy ONZ odpowiednie państwo-gospodarz przygotowuje uchwałę przed igrzyskami i poddaje ją pod głosowanie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, także w sprawie obecnych Igrzysk w Paryżu. Deklaracja, przyjęta 23 listopada 118 głosami za i dwoma wstrzymującymi się, nosi tytuł „Budowanie pokojowego i lepszego świata poprzez sport i ideał olimpijski”.
W Letnich Igrzyskach Olimpijskich odbywających się od 26 lipca do 11 sierpnia w Paryżu bierze udział aż 10 500 uczestników z 204 krajów. Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w dniach 28 sierpnia – 8 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.