Papież podkreśla znaczenie świadectwa Rycerzy Kolumba
09 sierpnia 2024 | 15:04 | st | Quebec Ⓒ Ⓟ
Uznanie dla „konkretnego świadectwo wiary, która działa poprzez miłość” wyraził Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do uczestników dorocznej konwencji Rycerzy Kolumba, odbywającej się w Quebecu w Kanadzie. List w imieniu papieża wysłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.
Franciszek zaznaczył, że temat obrad konwencji – „Na misji” jest bliski jego sercu i przypomniał, że każdy chrześcijanin jest powołany do bycia misjonarzem „w takim stopniu, w jakim spotkał się z miłością Boga w Chrystusie Jezusie”. Dodał, że ta męska grupa charytatywna, założona przez błogosławionego Michaela McGivneya, „od samego początku poświęcała wielką uwagę formacji swoich członków jako ludzi wiary i rodziny”. „Przez pokolenia Rycerze pracowali nad wzmocnieniem życia rodzinnego poprzez programy katechezy i rozwoju duchowego, dawali publiczne świadectwo o centralnym znaczeniu rodziny jako podstawowej komórki społeczeństwa i wspierali różnorodne inicjatywy wspierające rodziny w ich niezbędnej misji społecznej i edukacyjnej” – czytamy w papieskim przesłaniu.
Franciszek wspomniał szczególnie o inicjatywie Rycerzy „Cor” mającej na celu pogłębienie wiary katolickich mężczyzn, w tym „troskę o przekazywanie wiary nowym pokoleniom, wpajanie zdrowych wartości i towarzyszenie młodym w ich dojrzewaniu jako ludzi uczciwych, mądrych i służących społecznościom, w których żyją”.
Ojciec Święty przypomniał, że Rycerze Kolumba wspierają działania mające na celu obronę życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju, godności instytucji małżeństwa i do rozwijania misji Kościoła w krajach rozwijających się. Wyraził uznanie dla wysiłków Rycerzy na rzecz odbudowy i przywrócenia wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie zniszczonych przez prześladowania, a także pomocy ubogim dotkniętym wojną w Ukrainie.
Wspomniał również o „imponującym świadectwie” wiary w Chrystusa, jakim była krzewiona przez Rycerzy Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna w USA, która przebyła od maja do lipca ponad 10 tys. km. z Eucharystią i zapraszając tysiące katolików do udziału w tej drodze. Zakończyła się ona Narodowym Kongresem Eucharystycznym w połowie lipca.
Papież przypomniał ponadto, że trwa renowacja historycznego baldachimu nad ołtarzem w Bazylice Świętego Piotra, finansowana przez Rycerzy. Zbiega się ona z przygotowaniami do Roku Świętego 2025, zapewniając Rycerzy o swej modlitwie w ich intencji.
- Najwyższa Konwencja Rycerzy zakończyła się 8 sierpnia Mszą Świętą i ostatnią sesją biznesową.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.
W Polsce obecni są od 2006 roku i liczą 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji. Ich krajowym przełożonym, Delegatem Stanowym, jest Marek Ziętka, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.