Papież ponownie o chrześcijańskich korzeniach Europy
18 czerwca 2004 | 16:30 | ml //mr Ⓒ Ⓟ
W ostatniej, jak się wydaje, fazie dyskusji nad kształtem przyszłej konstytucji europejskiej Jan Paweł II powrócił po raz kolejny do sprawy uznania w tym dokumencie chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu.
Wspomniał o tym w przemówieniu do nowego ambasadora Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej Jorge Dezcallara de Mazarredo, który 18 czerwca złożył na jego ręce listy uwierzytelniające.
„W chwili, gdy w starej Europie rodzi się nowy system polityczny, nie można zapominać o jej chrześcijańskich korzeniach, które w ciągu wieków przyczyniły się do szczytnego pojęcia osoby ludzkiej i były czynnikiem decydującym o jej integracji i powszechności” – podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że przykładem tego jest także Hiszpania.
Przypomniawszy swoją ubiegłoroczną wizytę w Madrycie Ojciec Święty podkreślił, że „rzesze osób pobudzanych głęboką wiarą”, z którymi się spotkał, „są wymownym znakiem nadziei dla Kościoła i społeczeństwa hiszpańskiego”. „Właśnie te wzniosłe wartości, jeśli są intensywnie przeżywane, stanowią duszę, która decyduje o zwartości i jedności w chwilach tragicznych doświadczeń, jakie niedawno były udziałem Hiszpanii, przede wszystkim za sprawą plagi terroryzmu” – powiedział Jan Paweł II.
Mówiąc o działalności Kościoła, Papież zapewnił, że jest on zaangażowany w budowę społeczeństwa opartego na „podstawowych i niezbywalnych wartościach, przez starania o stworzenie ładu sprawiedliwego i godnego człowieka”. „W tym kontekście – dodał – należy podkreślić niekonsekwencję pewnych tendencji w naszych czasach, które z jednej strony gloryfikują dobrobyt osób, z drugiej atakują korzenie ich godności i podstawowych praw, jak to się dzieje w przypadku aborcji”.
„Obrona życia ludzkiego jest obowiązkiem wszystkich, nie tylko chrześcijan, a odpowiedzialni za życie publiczne, będąc gwarantami praw każdego mają obowiązek bronić szczególnie życia najsłabszych i bezbronnych. Prawdziwe zdobycze społeczne to takie, które wspierają i chronią życie każdego a zarazem dobro wspólne społeczeństwa” – podkreślił Papież. Przypomniał o pilnej potrzebie obrony rodziny i wezwał do opierania się „pewnym głosom, które chciałyby uważać za równe małżeństwu także inne formy związków całkowicie odmienne czy nawet mu przeciwne i które zdają się uważać potomstwo za przedmiot służący własnemu samozadowoleniu”.
Ambasador Jorge Dezcallar de Mazarredo urodził się w listopadzie 1945 roku na Majorce. Jest żonaty i ma troje dzieci. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1971 roku. Pracował m. in. w Warszawie (1972-74) i Nowym Jorku, był ambasadorem w Maroku, ostatnio zaś piastował urząd dyrektora wyższego ośrodka informacji obrony.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.