Papież pozdrawia młodzież lednicką
01 czerwca 2011 | 12:17 | tom, st (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej pozdrowił młodych Polaków, którzy zgromadzą się w najbliższą sobotę na Polach Lednickich. Swoją katechezę papież poświęcił Mojżeszowi – wielkiemu prorokowi Starego Testamentu.
Zwracając się do Polaków Benedykt XVI powiedział:
„Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Kierując moje pozdrowienie do was, zwracam się dzisiaj szczególnie do młodych, którzy w sobotę spotkają się na Polach Lednickich. Kochani! Będziecie dziękować Bogu za życie i beatyfikację Jana Pawła II, który był ojcem, przewodnikiem, kapłanem, przyjacielem młodych. Budował dom na skale, na Chrystusie! Szedł za głosem Ewangelii. Trwał na modlitwie i adoracji Eucharystii. Miał otwarte serce dla każdego człowieka. Cierpiał z Jezusem. Był niezwykłym pielgrzymem wiary. Niech was inspiruje motto spotkania: „Jan Paweł II – Liczy się świętość!” Waszemu dążeniu do świętości z serca błogosławię”.
W rozważaniach o wielkim proroku Ojciec Święty przypomniał, że Stary Testament wielokrotnie ukazuje modlitwę Mojżesza. Jednak szczególny charakter, uwidaczniający jego funkcję orędownika miało jego wstawiennictwo za lud, który uczynił złotego cielca u podnóża góry Synaj, podczas gdy Mojżesz oczekiwał poszcząc na górze na dar tablic Prawa. Ta jego postawa wskazywała, że dar Bożego prawa traktował on jako źródło życia.
Przeczytaj pełny tekst rozważań papieskich »
Mówiąc o dążeniu ludu do posiadania boga dostępnego, dającego się sterować papież zauważył, że jest to stała pokusa na drodze wiary: uciekanie od bożej tajemnicy poprzez tworzenie boga zrozumiałego, odpowiadającego naszym schematom i naszym projektom. Zwrócił uwagę, że reakcja Boga podobna jest jak w przypadku Sodomy i Gomory, kara i zniszczenie, w których wyraża się gniew Boga jako odrzucenie zła, wskazują na wagę popełnionego grzechu. Równocześnie jednak prośba tego, który się wstawia pragnie ukazać wolę Pana, by przebaczyć. „Modlitwa wstawiennicza sprawia, że w obrębie upadłej rzeczywistości grzesznego człowieka działa Boże miłosierdzie, które znajduje swój wyraz w błaganiu modlącej się osoby i staje się obecne przez nią, tam gdzie potrzebne jest zbawienie” – zaznaczył Benedykt XVI. Podkreślił, że przez modlitwę, pragnąc pragnienia Boga, orędownik wkracza coraz głębiej w poznanie Boga i Jego miłosierdzia, stając się zdolny do miłości, która sięga aż do całkowitego daru z siebie.
Papież przypomniał, że Ojcowie Kościoła widzieli w Mojżeszu stojącym na szczycie góry, rozmawiającym sam na sam z Bogiem i wstawiającym się za swoim ludem, ofiarowującym siebie samego – zapowiedź Chrystusa, który na szczycie Krzyża staje rzeczywiście przed Bogiem, „nie tylko jako przyjaciel, lecz jako Syn i ofiarowuje swoje przebite serce, unicestwia samego siebie”. Jego wstawiennictwo jest nie tylko solidarnością, ale także utożsamieniem z nami, niesie nas wszystkich w Swoim Ciele i w ten sposób całe jego życie Człowieka i Syna jest wołaniem do Bożego serca, przebaczeniem, ale przebaczeniem, które przekształca i odnawia.
„Myślę, że musimy przemyśleć tą rzeczywistość: Chrystus staje przed obliczem Boga i modli się za mnie, za mnie cierpiał i utożsamił się ze mną, przyjmując nasze ciało i ludzką duszę. Zaprasza On nas, byśmy wkroczyli w tę Jego tożsamość, czyniąc siebie jednym ciałem i jednym duchem z Nim, gdyż na wysokim szczycie Krzyża dał nie nowe prawa wypisane na tablicach kamiennych ale jako nowe przymierze siebie samego, swoje Ciało i Krew. Czyni nas w ten sposób swymi krewnymi i zachęca nas, abyśmy byli z Nim zjednoczeni, w owym pragnieniu bycia jednym ciałem i jednym duchem z Nim. Módlmy się do Boga, aby to utożsamienie nas przemieniało i odnawiało” – powiedział Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.