Papież przyjął premier Rumunii
12 maja 2018 | 06:45 | kg (KAI) / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Stosunki dwustronne i przyszłe przewodniczenie Rumunii w Unii Europejskiej to niektóre zagadnienia, poruszone w rozmowie Franciszka z premier Rumunii Vioricą Dăncilă 11 maja w Watykanie. Po audiencji u papieża spotkała się ona następnie sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że „w toku serdecznych rozmów potwierdzono dobre stosunki dwustronne, istniejące między Stolicą Apostolską a Rumunią”. Odnotowano też „kroki podejmowane na rzecz współpracy w dziedzinie oświatowej i wyrażono życzenie, aby mogła ona zostać wkrótce wzmocniona za pomocą odpowiednich narzędzi traktatowych”. Omówiono ponadto niektóre zagadnienia aktualne, w tym ważność zgody w łonie społeczeństwa rumuńskiego w interesie dobra wspólnego.
Rozmawiano także o „przyszłości projektu europejskiego, mając na uwadze również sprawowanie przez Rumunię w pierwszym półroczu 2019 r. przewodnictwa w Unii Europejskiej„.
Vasilica-Viorica Dăncilă urodziła się 16 grudnia 1963. Z wykształcenia jest inżynierem w zakresie użytkowania złóż ropy naftowej, a także ukończyła Krajową Szkołę Nauk Politycznych i Administracyjnych. Należy do Partii Socjaldemokratycznej i z jej ramienia od 2009 była przez trzy kadencje deputowaną do Parlamentu Europejskiego. Od 29 stycznia br., po zatwierdzeniu jej kandydatury przez parlament, jest premierem swego kraju jako pierwsza kobieta w jego historii na tym stanowisku.
Jest ona trzecią osobą z najwyższego kierownictwa Rumunii, która złożyła wizytę w Watykanie obecnemu papieżowi. 1 marca 2014 przyjął on ówczesnego premiera Victora Pontę, 15 maja 2015 – prezydenta Klausa W. Iohannisa i i dzisiaj premier V. Dǎncilǎ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.