Drukuj Powrót do artykułu

Papież przyjął premier Rumunii

12 maja 2018 | 06:45 | kg (KAI) / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. AP Photo/Andrew Medichini

Stosunki dwustronne i przyszłe przewodniczenie Rumunii w Unii Europejskiej to niektóre zagadnienia, poruszone w rozmowie Franciszka z premier Rumunii Vioricą Dăncilă 11 maja w Watykanie. Po audiencji u papieża spotkała się ona następnie sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że “w toku serdecznych rozmów potwierdzono dobre stosunki dwustronne, istniejące między Stolicą Apostolską a Rumunią”. Odnotowano też “kroki podejmowane na rzecz współpracy w dziedzinie oświatowej i wyrażono życzenie, aby mogła ona zostać wkrótce wzmocniona za pomocą odpowiednich narzędzi traktatowych”. Omówiono ponadto niektóre zagadnienia aktualne, w tym ważność zgody w łonie społeczeństwa rumuńskiego w interesie dobra wspólnego.

Rozmawiano także o “przyszłości projektu europejskiego, mając na uwadze również sprawowanie przez Rumunię w pierwszym półroczu 2019 r. przewodnictwa w Unii Europejskiej“.

Vasilica-Viorica Dăncilă urodziła się 16 grudnia 1963. Z wykształcenia jest inżynierem w zakresie użytkowania złóż ropy naftowej, a także ukończyła Krajową Szkołę Nauk Politycznych i Administracyjnych. Należy do Partii Socjaldemokratycznej i z jej ramienia od 2009 była przez trzy kadencje deputowaną do Parlamentu Europejskiego. Od 29 stycznia br., po zatwierdzeniu jej kandydatury przez parlament, jest premierem swego kraju jako pierwsza kobieta w jego historii na tym stanowisku.

Jest ona trzecią osobą z najwyższego kierownictwa Rumunii, która złożyła wizytę w Watykanie obecnemu papieżowi. 1 marca 2014 przyjął on ówczesnego premiera Victora Pontę, 15 maja 2015 – prezydenta Klausa W. Iohannisa i i dzisiaj premier V. Dǎncilǎ.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 maja 2018 07:45

I Komunia św. – o co tak naprawdę chodzi w tym wydarzeniu?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.