Papież przyjął prezydenta Ekwadoru
21 stycznia 2023 | 17:47 | kg (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Franciszek przyjął 21 stycznia w Watykańskim Pałacu Apostolskim prezydenta Ekwadoru Guillermo Lasso Mendozę, który następnie spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi w Sekretariacie Stanu abp Paul Richard Gallagher.
Komunikat po wydarzeniu, ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe, stwierdza, iż „w toku serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu wyrażono wysoką ocenę wkładu, jaki Kościół wnosi w dziedzinie oświaty, opieki zdrowotnej, wspierania wartości ludzkich i duchowych, jak również na płaszczyźnie charytatywnej”. Podkreślono ważność szczerego i stałego dialogu między Kościołem a państwem w celu stawiania czoła podstawowym wyzwaniom społeczeństwa.
Ponadto dokonano owocnej wymiany poglądów na sytuację polityczną i społeczną w tym regionie, zwracając szczególną uwagę na wysiłki mające na celu sprzyjanie rozwojowi i wspieraniu pokoju. Poruszono też niektóre zagadnienia będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak obrona życia, troska o dzieciństwo, reforma więziennictwa, poszanowanie ludów tubylczych i ich kultur, a także ochrona środowiska naturalnego.
Guillermo Alberto Santiago Lasso Mendoza urodził się 16 listopada 1955. Jest bankowcem, poza tym pisarzem i politykiem. Od 24 maja 2021 jest 47. prezydentem Ekwadoru a pierwszym od 20 lat szefem państwa o poglądach centroprawicowych (ostatni prezydenci byli mniej lub bardziej lewicowi). Jego wybór na to stanowisko oznaczał dużą zmianę w nastrojach społecznych jego kraju.
G. Lasso jest czwartym politykiem ekwadorskim, którego prxyjął obecny papież. Wcześniej byli to prezydenci: Rafael Correa Delgado – 19 IV 2013 i 28 IV 2015 i Lenin Moreno Garcés – 16 XII 2017 oraz wiceprezydentka María Alejandra Muñoz Seminario – 9 XI 2020.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.