Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej
18 czerwca 2021 | 06:31 | pb (KAI/lutheranworld.org) | Genewa Ⓒ Ⓟ
Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca – w rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (luterańskiego wyznania wiary) z 1530 roku. Oprócz spotkania z Franciszkiem, delegacja ŚFL, która odwiedzi Watykan w dniach 24-25 czerwca odbędzie rozmowy w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy z Caritas Internationalis, rozpoczętej podpisaniem wspólnej deklaracji intencji w 2016 roku.
W skład delegacji wejdą: przewodniczący ŚFL abp Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. Martin Junge oraz członkowie Rady ŚFL reprezentujący siedem regionów, na które podzielona jest światowa wspólnota luterańska. Ks. Junge wygłosi wykład na dominikańskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym istnieje Instytut Studiów Ekumenicznych.
Komunikat ŚFL zapowiadający wizytę podkreśla, że spotkanie z papieżem będzie kolejnym krokiem na drodze „od konfliktu do komunii”, która jest w centrum dialogu katolicko-luterańskiego w ostatnich latach. Ważnym jej elementem było wspólne upamiętnienie 500-lecia Reformacji w szwedzkich miastach Lund i Malmö w październiku 2016 roku, gdy papież Franciszek, ks. Junge i ówczesny przewodniczący ŚFL bp Munib Younan poprowadzili wspólną modlitwę, zobowiązując się do wzmożenia wysiłków na rzecz wspólnego świadectwa i służby.
W roku 2021 przypada z kolei 500. rocznica ekskomunikowania Marcina Lutra przez papieża Leona X. Wspólna komisja luterańskich i katolickich teologów studiuje obecnie historyczny kontekst tego wydarzenia. Zakończenie jej prac spodziewane jest przed zaplanowanym na 2023 rok w Krakowie zgromadzeniem ŚFL.
Zastępca sekretarza generalnego ŚFL ds. relacji ekumenicznych Dirk Lange, który również będzie obecny w Rzymie, nazwał wizytę „ważnym potwierdzeniem postępu, jaki dokonał się podczas wspólnej modlitwy (w Lund) i zobowiązania się do praktycznego działania (w Malmö). – Patrzymy na tej drodze w przyszłość, przygotowując się do 500-lecia Konfesji Augsburskiej w 2030 roku. Mamy nadzieję, że audiencja u papieża oraz pogłębienie teologicznego i duchowego zaangażowania Caritas i Służby Światu ŚFL (LWF’s World Service) poprowadzi nas dalej w kierunku jedności. We współpracy tej chodzi nie tylko o wspólne działanie w służbie najbardziej potrzebującym, ale jest to forma duszpasterskiego ekumenizmu, która może otworzyć nowe przestrzenie i ramy dla dialogu teologicznego – uważa Lang, który wcześniej był bratem we Wspólnocie z Taizé.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.