Papież przypomniał rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz
27 stycznia 2010 | 13:03 | ml (KAI Rzym) / kw Ⓒ Ⓟ
Przypadającą 27 stycznia kolejną rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i obchodzony z tej okazji Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypomniał Benedykt XVI.
Mówił o tym na zakończenie audiencji ogólnej, która w tym samym dniu odbyła się w Auli Pawła VI w Watykanie.
Mówiąc po włosku papież przypomniał, że „65 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, otwierały się bramy nazistowskiego obozu koncentracyjnego w polskim mieście Oświęcim, znanym pod niemiecką nazwą Auschwitz i wyzwoleni zostali nieliczni więźniowie, pozostali przy życiu”.
„Wydarzenie to oraz świadectwa ocalonych ukazały światu grozę zbrodni o niewypowiedzianym okrucieństwie, jakie popełniono w stworzonych przez nazistowskie Niemcy obozach zagłady. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci, wspomnienie wszystkich ofiar tych zbrodni, a szczególnie zaplanowanego unicestwienia Żydów, oraz składany jest hołd tym, którzy ryzykując własnym życiem chronili prześladowanych, przeciwstawiając się zbrodniczemu szaleństwu. Ze wzruszeniem myślę o niezliczonych ofiarach ślepej nienawiści rasowej i religijnej, które doświadczyły deportacji, uwięzienia i śmierci w tych szaleńczych i nieludzkich miejscach. Pamięć o tych faktach, w szczególności o dramacie Szoah, który dotknął naród żydowski, niech budzi zawsze pełne przekonania poszanowanie godności każdej osoby, aby wszyscy ludzie czuli się jedną wielką rodziną” mówił papież i wezwał: „Niech Bóg wszechmogący oświeci serca i umysły, aby nigdy więcej nie powtórzyły się takie tragedie!”
Również zwracając się do pielgrzymów języka niemieckiego papież powiedział: „Szczególną dla mnie okazją jest wspomnienie o Dniu Pamięci o Holokauście. Wstrząsające relacje tych, którzy przeżyli pokazują do jakich ohydnych zbrodni doprowadziła pomiatająca ludźmi, opanowana przez manię wielkości i nienawiść rasową nazistowska ideologia w Niemczech. Wspomnienie tamtych czynów, szczególnie tragedii Szoah na narodzie żydowskim, jak również świadectwo tych wszystkich, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się temu obłędowi, przynagla nas na nowo i zawsze do absolutnego respektowania godności osoby i ludzkiego życia. Wszyscy ludzie każdego narodu i każdej części ziemskiego globu powinni uważać się za jedną wielką rodzinę. Niech Wszechmogący Bóg rozświetla serca i rozum, aby nigdy już nie powtórzyły się takie straszne przestępstwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.