Papież spotkał się z Katolicką Federacją Szkół
01 grudnia 2019 | 11:34 | Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Wasz projekt inspirowany encykliką Laudato si’ mówi nam wyraźnie, że nie możemy istnieć jeden bez drugiego. Zrozumieliście, że «mogę» powinno stać się «możemy»”. Te słowa Papież Franciszek skierował do uczestników spotkania zorganizowanego przez Katolicką Federację Szkół Podstawowych i Średnich przy wsparciu Kongregacji Edukacji Katolickiej. Chodzi o nowe podejście metodologiczne skoncentrowane na uczniach, umożliwiające przezwyciężenie sztywności dotychczasowego systemu edukacyjnego.
Ojciec Święty zwracając się do rodziców, nauczycieli i uczniów podkreślił, że ich codzienne zaangażowanie jest realizowaniem piękna w działaniu. To piękno składa się z połączenia wielu małych gestów. W tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej piękno i dobroć łączą się w jedno i są nierozdzielne. Bóg komunikuje się z nami poprzez piękno stworzenia i daje nam przez nie wspaniałe orędzie. Nie jesteśmy jako ludzie centrum wszystkiego i wszystkich. Bycie razem jest czymś piękniejszym i skuteczniejszym. Dzieci i młodzież, razem z nauczycielami i rodzicami przygotowują Globalny Pakt Edukacyjny, który zostanie przedstawiony w Rzymie w maju przyszłego roku. „Wszyscy jesteśmy wezwani do budowy «globalnej wioski edukacyjnej», której mieszkańcy tworzą sieć relacji, co jest najlepszym lekarstwem na wszelkie formy dyskryminacji, przemocy i nękania – zaznaczył Franciszek.„Dostrzegam w was odważną ufność. Tak, ufność i odwaga w realizacji planu poprawy stanu środowiska naturalnego i społecznego. To projekt, który powinien pozostawić ślad. Podjęliście słuszny wybór: oderwaliście spojrzenie od ekranu komórki i zakasaliście rękawy, aby oddać się na służbę wspólnoty – podkreślił Papież. Mało tego, wykorzystaliście te komórki, aby podjąć to zadanie. Pomysłowość i fantazja uczyniły wasze inicjatywy jeszcze bardziej interesującymi. Pokazaliście, że sama sztuczna inteligencja nie jest w stanie ofiarować ciepła, którego wszyscy potrzebujemy”.
Takie podejście daje wewnętrzną satysfakcję. To także owoc metody wychowawczej, która angażuje głowę, ręce i serce, różne wymiary naszego życia. Tylko poprzez dawanie siebie można osiągnąć prawdziwe szczęście – zakończył Papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.