Drukuj Powrót do artykułu

Papież spotkał się z rodakami

19 maja 2003 | 21:44 | bł, mp, pb, jw, ml //per Ⓒ Ⓟ

20 tys. Polaków, uczestników Narodowej Pielgrzymki do Rzymu, spotkało się w poniedziałek z Papieżem. Przybyli do Wiecznego Miasta z okazji 25-lecia jego pontyfikatu i kanonizacji Urszuli Ledóchowskiej i Józefa Sebastiana Pelczara.

*Będziemy wierni dziedzictwu*

Na początku spotkania z życzeniami zwrócił się do Jana Pawła II prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. – Polska jest myślą i sercem przy Waszej Świątobliwości – powiedział. – Dziękujemy za wielki wspaniały dar, jakim dla naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków jest trwający już 25 lat pontyfikat Waszej Świątobliwości.

Nawiązując do wyboru Jana-Pawła II w 1978 roku, Kwaśniewski powiedział, że oto wizja papieża-Słowianina, nakreślona przez Juliusza Słowackiego, stała się w tym momencie faktem.

– Dzięki pontyfikatowi świat, Europa i Polska odmieniły się nie do poznania – kontynuował prezydent. – Nie dokonało by się to bez papieża-Polaka, Słowianina i Europejczyka. Bez jego siły i wiary, bez niesłabnącego wezwania: „Nie lękajcie się!”, w imię poznawania praw człowieka i w imię wolności, w imię międzyludzkiej solidarności. Nie dokonało by się bez jego słów prawdy i odwagi misji.

Prezydent zauważył, że Polska i Polacy mają wobec Papieża szczególny dług wdzięczności. – Nie było by polskiej wolności bez Papieża-Polaka, jego wizji, postawy i działania – powiedział Kwaśniewski, któremu co chwilę przerywały oklaski zgromadzonych. Zapewnił, że Polska wchodząc do Unii Europejskiej nic nie zgubi ze swej tożsamości, której za cenę krwi broniły pokolenia Polaków. – Temu dziedzictwu będziemy wierni – zapewnił prezydent.

Na dokończenie złożył Janowi Pawłowi II najserdeczniejsze życzenia z okazji 83. urodzin. – Niedawno Wasza Świątobliwość powiedział o sobie: jestem młodym 83-letnim człowiekiem. My też tak myślimy i tak życzymy – oświadczył prezydent. Gorąco też życzył Papieżowi kolejnych odwiedzin w Ojczyźnie.

*Pomóż nam więcej wymagać od siebie*

Następnie, w zastępstwie chorego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, głos zabrał abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wymienił najważniejsze cechy papieskiego nauczania i życia: naukę „wiary żywej” i dawanie wzorca pobożności „zdrowej i mocnej czynami z wiary”, praktyczną naukę o wolności, obronę życia, miłość do Kościoła i Chrystusa żyjącego w każdym człowieku.

– Żaden z nas, pasterzy nie zna tak Polski jak Wasza Świątobliwość. Nikt z nas nie może tego, co najważniejsze powiedzieć Polakom jak Ty – podkreślił metropolita przemyski.

– Ojcze Święty, ucz nas kochać Polskę taką, jaka jest. Bo jest jak stara, utrudzona matka, która nie dała nam wiele, ale dała nam życie, wprowadziła w świat kultury, uratowała tożsamość. Ucz nas nie wstydzić się Polski i Polaków. Choć wiele wśród nas słabości i grzechów, to przecież umiemy za bóle, krzywdy i grzechy przepraszać Boga i ludzi. Ucz nas ojczyznę cenić i kochać nad Odrą, Wisłą i Sanem, w Bieszczadach, Tatarach i nad Bałtykiem, szanować i cenić obecną w sercach Polaków, w ojczyźnie i poza jej granicami, obecną wśród wybitnych i dobrych, ale także w naszych słabych i niedoskonałych sercach- prosił abp Michalik.

*Polska potrzebuje Europy*

– Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha – przypomniał w swym przemówieniu Ojciec Święty słowa, które wypowiedział w Gnieźnie w 1997 r. Dodał, że przywołuje je na nowo w dniu, gdy Polska i inne kraje byłego bloku wschodniego wkraczają w struktury Unii Europejskiej. – Nie wypowiadam ich – mówił Papież – aby zniechęcać. Przeciwnie, aby wskazać, że te kraje mają do spełnienia ważną misję na Starym Kontynencie.

Przyznał zarazem, że wie jak wielu jest przeciwników integracji w Polsce, i dodał, że docenia ich troskę o zachowanie kulturalnej i religijnej tożsamości naszego narodu. Jednakże – jego zdaniem – Polska zawsze stanowiła ważną cześć Europy i „dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty, która wprawdzie na różnych płaszczyznach przeżywa kryzysy, ale która stanowi jedną rodzinę narodów, opartą na wspólnej chrześcijańskiej tradycji”.

– Europa potrzebuje Polski – wołał Papież. – Kościół w Europie potrzebuje Świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy!

Odchodząc od wcześniej przygotowanego tekstu, Ojciec Święty dodał: – Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej! To jest wielki skrót, ale bardzo wiele się w tym skrócie mieści wielorakiej treści.

*Trzeba będzie stanąć przed Bogiem…*

Po przemówieniu rodacy zgotowali Papieżowi wielką owację, śpiewając m.in. „Sto lat” na góralską modłę.

Zabierając ponownie głos Jan Paweł II powiedział: – Wczoraj w godzinach popołudniowych ukończyłem 83. rok życia i wkroczyłem w 84. Coraz pełniej uświadamiam sobie, że stale bliższy jest dzień, kiedy trzeba będzie stanąć przed Bogiem z całym tym życiem – i z okresem wadowickim, i z okresem krakowskim, i z okresem rzymskim – i zdać sprawę z włodarstwa swego. Ufam, Miłosierdziu Bożemu i opiece Matki Najświętszej na co dzień a zwłaszcza na ten dzień, kiedy się wszystko ma wypełnić na świecie, wobec świata i przed Bogiem. Jeszcze raz Wam dziękuję za te odwiedziny, bardzo sobie je cenię.

Po błogosławieństwie udzielonym przez Papieża, do Jana Pawła II podeszli: prezydent RP z małżonką, polscy biskupi i rektorzy uczelni, aby osobiście pozdrowić Ojca Świętego.

Następnie delegacje różnych środowisk przekazały Papieżowi ok. 250 darów, w tym symboliczny dar ponad 3 mln zł, które zebrała Caritas w Polsce na rzecz ofiar wojny w Iraku i za pośrednictwem tej organizacji zostaną one przekazane Irakijczykom. Jan Paweł II otrzymał także reprint Biblii Gutenberga, relikwie nowych świętych, a także Księgę Rekordów Guinessa z trzema papieskimi rekordami – Mszą św. w Manilii, w której uczestniczyło 5 mln wiernych, kanonizacją największej liczby świętych oraz odbyciem największej liczby pielgrzymek.

*Dziękujemy Papieżowi za odpowiedzialność*

Przed spotkaniem z Papieżem Polacy uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. – Przychodzimy podziękować Ojcu Świętemu za tych 25 lat przykładu odpowiedzialności za Kościół i ład moralny na świecie – powiedział w homilii abp Michalik.

Dodał, że charakterystycznym rysem posługi Jana Pawła II jest troska dosłownie o każdego człowieka, niezależnie w jakiej sytuacji się on znajduje i pod jaką szerokością geograficzną żyje. Dowodem tego jest np. zaplanowana na sierpień br. pielgrzymka do Mongolii, gdzie Papież jedzie, aby odwiedzić 171 katolików żyjących w tym kraju.

Arcybiskup zauważył, że pontyfikat Jana Pawła II pokazał znaczenie wartości nauczania Kościoła także w sprawach społecznych czy politycznych. – Zawsze wierzyliśmy, że polityka bez etyki, bez trwałych zasad, bez transcendencji i Boga jest niebezpieczna. Dzięki tym 25 minionym latom zobaczyliśmy na nowo gdzie leżą nadzieje Kościoła i świata, nadzieje Polski i wszystkich narodów – dodał arcybiskup.

Następnie metropolita podziękował Papieżowi za dokonane wczoraj kanonizacje Polaków, bp. Józefa Sebastiana Pelczara, swego poprzednika na stolicy w Przemyślu oraz m. Urszuli Ledóchowskiej. – Wrócimy do Polski, do naszych rodzin, utwierdzeni w przekonaniach, że świętość jest możliwa i dzisiaj, bo możliwe jest przekraczanie czyli przezwyciężanie siebie, bo możliwe jest piękniejsze pracowitsze i radośniejsze życie zakonnicy i biskupa, matki i ojca, chłopca i dziewczyny, życie każdego człowieka – dodał metropolita.

*Radość Polaków*

– Dziękujemy Ojcu Świętemu za jego miłość do nas, za to, że jest i prowadzi nas do Boga – takie głosy najczęściej padały wśród 20 tys. Polaków, zgromadzonych placu św. Piotra. Większość pielgrzymów nosiła żółte czapeczki chroniące przed prażącym słońcem.

– Ojciec Święty jest dla mnie współczesnym apostołem. Kiedy mówi, to tak jakbym słuchała Ewangelii głoszonej przez Jezusa, tyle że w XXI wieku – mówi Anka, która przyjechała do Rzymu w pielgrzymką z Częstochowy.

Znany rzymski duszpasterz Polaków o. Konrad Hejmo mówił: – Trzeba Bogu dziękować, że on jest i że jest święty.

Kazimiera z Siemianowic Śląskich chciała podziękować Janowi Pawłowi II za to, że wskazał jej jak wybrnąć z różnych problemów. Ojciec Święty jest dla niej drogowskazem, najwyższym autorytetem, świętością, osobą numer jeden.

Metropolita górnośląski abp Damian Zimoń podkreślał, że powinniśmy dziękować Janowi Pawłowi II za wczorajszą kanonizację, poprzez którą Papież przypomina, że trzeba iść głębiej, dążyć do świętości, że nie wystarcza płytka wiara.

Senator Teresa Liszcz mówi, że minione 25 lat to nieustanne rekolekcje dla Polski, bez Jana Pawła II nasz poziom moralny byłby na pewno niższy.

*Prezydent u Papieża*

Rano papież przyjął na audiencji prezydenta RP. – To była bardzo interesująca rozmowa dotyczyła spraw europejskich i zbliżającego się referendum unijnego w Polsce – dodał.

– Papież porównywał czasy Unii Lubelskiej do współczesnych naszych możliwości. Mówiliśmy o sprawach naszych sąsiadów. Wymieniliśmy poglądy na temat referendów, które odbyły się u naszych sąsiadów na Słowacji i Litwie. Mówiliśmy także o sytuacji na Ukrainie i w Rosji – mówił prezydent dziennikarzom i podkreślił: – Papież jest świetnie zorientowany w tym co się dzieje na świecie.

Rozmawiając na temat Unii Europejskiej prezydent i Papież podkreślili rolę ochrony wartości i tradycji w przygotowywanej przez Konwent Europejski traktacie konstytucyjnym. Rozmawiali także o roli Polski na arenie międzynarodowej, która powinna dać Europie wszystko to, co najlepsze i jednocześnie uczestniczyć w wielkim procesie rozszerzenia.

Prezydent poinformował, że Papież ma szerokie plany dotyczące podróży zagranicznych i obejmują one nie tylko najbliższe pielgrzymki do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Mongolii, ale w dalszej perspektywie obejmują one i wizytę w Polsce.

Po spotkaniu w cztery oczy z prezydentem, Ojciec Święty przyjął również małżonkę prezydenta Jolantę Kwaśniewską, a następnie – już w obecności dziennikarzy – także kilkunastu członków delegacji, m.in. byłych premierów Józefa Oleksego i Tadeusza Mazowieckiego, a także ministra rolnictwa Adama Tańskiego.

Kwaśniewski przekazał w darze Ojcu Świętemu obraz przedstawiający wizerunek Matki Bożej autorstwa wybitnego współczesnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.