Jesteśmy wzywani, aby odkrywać wielkie działa Maryi
24 października 2020 | 19:10 | Krzysztof Ołdakowski SJ /vaticannews | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Wciąż jesteśmy wzywani, aby odkrywać wielkie działa Maryi, wchodząc w serce jej tajemnicy. Z niego wypływają dwa elementy, bardzo podkreślane przez Pismo Święte: ona jest matką oraz kobietą” – te słowa Papież wypowiedział podczas spotkania z przedstawicielami Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum z okazji 60. rocznicy jego założenia. Franciszek zwrócił uwagę, że od samego początku instytucja była powierzona trosce Sług Maryi. Życzył, aby każdy z nich żył duchem służby na wzór Maryi, który przynosi wiele pożytku teologii, Kościołowi oraz im samym.
Ojciec Święty stwierdził, że szkoła Maryi jest szkołą wiary i życia. Ona jako mistrzyni i nauczycielka uczy bardzo dobrze alfabetu ludzkiego i chrześcijańskiego życia. Jak naucza rozdział VIII Konstytucji soborowej Lumen gentium, czasy, w których żyjemy są czasami Maryi. Jezus z wysokości krzyża, kiedy oddawał swoje życie i przekazywał Ducha, nie chciał, aby Jego dzieło spełniało się bez niej, ponieważ pragnie byśmy przez życie podążali z matką, najlepszą z matek. Ona zrodziła Boga, który jest naszym bratem i jako matka może pomóc uczynić bardziej braterskimi: Kościół i świat.
„Kościół potrzebuje odkrywania jej macierzyńskiego serca, które bije dla jedności; ale potrzebuje również naszej ziemi, aby stawała się domem dla wszystkich swoich dzieci. Maryja tego pragnie, «chce dać życie nowemu światu, gdzie wszyscy będziemy braćmi, gdzie będzie miejsce dla każdego wykluczonego w naszych społeczeństwach» (por. Encyklika Fratelli tutti, 278). Potrzebujemy macierzyństwa, które zrodzi i odrodzi życie z czułością, ponieważ jedynie dar, troska i dzielenie się utrzymują razem rodzinę ludzką – podkreślił Papież. Pomyślmy o świecie bez matek, nie ma on przyszłości: korzyści i zyski, same w sobie, nie dają przyszłości, raczej powodują wzrost nierówności i niesprawiedliwości. Matki natomiast dają każdemu dziecku poczucie bycia w domu oraz przekazują nadzieję“ – powiedział Franciszek.
Ojciec Święty zaznaczył, że Maryja jest matką, która uczy sztuki spotkania i podążania razem. To piękne, że w wielkiej rodzinie, w Marianium, łączą się różne tradycje teologiczne i duchowe, które wnoszą wkład również w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Drugim ważnym elementem, który objawia tajemnica serca Maryi jest kobiecość. Ona jest kobietą, która czyni z nas lud. Pobożność ludowa z ogromną naturalnością zwraca się do Maryi. Bardzo ważne jest, aby mariologia podążała za nią z uwagą, promowała ją, a czasami również oczyszczała, zachowując wrażliwość na znaki czasu, które pojawiają się w naszej epoce.
„Wśród nich, znajduje się właśnie rola kobiety: fundamentalna dla historii zbawienia, nie może nią nie być dla Kościoła i świata. Ale ile kobiet nie cieszy się należną im godnością! Kobieta, która przyniosła Boga światu, powinna móc wnosić swoje dary w historię. Potrzeba jej geniuszu i jej stylu – podkreślił Papież. Potrzebuje tego teologia, aby nie była abstrakcyjna i teoretyczna, ale wrażliwa, opisowa oraz życiowa. Mariologia, w szczególności, może przyczynić się do wniesienia w kulturę, także poprzez sztukę i poezję piękna, które humanizuje i budzi nadzieję. I jest wezwana do szukania bardziej godnych miejsc dla kobiety w Kościele, wychodząc od wspólnej wszystkim godności chrzcielnej“ – stwierdził papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.