Papież w Afryce
„Ręce precz od Afryki!” – książka o afrykańskiej podróży Franciszka
We włoskich księgarniach ukazała się dzisiaj książka przedstawiająca wołanie papieża Franciszka: „Ręce precz od Afryki”, która zawiera jego przemówienia oraz świadectwa z podróży apostolskiej do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Przedmowę napisała światowej sławy pisarka nigeryjska Chimamanda Ngozi Adichie. Pozycja wyszła nakładem Libreria Editrice Vaticana.
Przewodniczący episkopatu Malawi: największa tragedia w historii kraju
Największą tragedią w historii kraju nazwał przewodniczący konferencji episkopatu Malawi abp George Desmond Tambala cyklon tropikalny Freddy. Przeszedł on nad tym afrykańskim państwem na początku marca br., powodując śmierć co najmniej 600 osób i wyrządzając olbrzymie szkody materialne.
O. Handziuk: papieska pielgrzymka z pewnością przyniesie obfite owoce
Ta wizyta jest dla mieszkańców jednym z takich wydarzeń, których się nie zapomina – powiedział o papieskiej pielgrzymce do Demokratycznej Republiki Konga o. Piotr Handziuk SVD w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Misjonarz znający kraj od ponad 30 lat zaznaczył że tamtejszych ludzi bardzo poruszyły słowa Franciszka i napełniła ich nadzieja na podźwignięcie się ich ojczyzny.
Franciszek podsumował wizytę w Afryce
„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.
Biskup z Sudanu Płd.: papież znalazł klucz, by przekazać nam ważne treści
To bardzo mocny znak, i to dla wszystkich. Myślę, że papież marzył o tym, aby do nas przyjechać. Znalazł klucz, żeby przekazać nam bardzo ważne treści w obliczu problemów i konfliktów na poziomie plemiennym i politycznym, których nam nie brakuje. Fakt, że zaprosił i zabrał ze sobą tych dwóch biskupów: anglikanina i prezbiterianina, pokazuje, że wszyscy chrześcijanie dążą do pokoju. Inni muszą zobaczyć, że jesteśmy zjednoczeni w naszym wezwaniu do pokoju – powiedział KAI Alex Lodiong Sakor Eyobo, biskup diecezji Yei w Sudanie Południowym.
Papież podziękował Matce Bożej za swą 40. podróż zagraniczną
Dziś po południu, wracając z Demokratycznej Republiki Konga i Ekumenicznej Pielgrzymki Pokoju w Sudanie Południowym, jak ma to w zwyczaju na zakończenie każdej podróży apostolskiej, Papież Franciszek udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore, zatrzymując się na modlitwie przed obrazem Salus Populi Romani – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Papież podwrócił z Sudanu Południowego do Rzymu
O godz. 16.49. samolot z Dżuby z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku Leonardo da Vinci w Rzymie Fiumicino. Ojciec Święty powrócił z „ekumenicznej pielgrzymki pokoju” do Sudanu Południowego, w której towarzyszyli mu: arcybiskup Canterbury, Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji, pastor Iain Greenshields.
Za nami ekumeniczna pielgrzymka pokoju Franciszka do Sudanu Południowego
Msza św. z udziałem ponad 100 tys. wiernych i modlitwa ekumeniczna z ponad 10 tys. Sudańczyków na terenie Mauzoleum Johna Garanga, spotkania: z prezydentem i wiceprezydentami, przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego, uchodźcami wewnętrznymi, duchowieństwem złożyły się na „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” Franciszka w Sudanie Południowym w dniach 3-5 lutego br. Papieżowi towarzyszyli arcybiskup Canterbury, Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji, pastor Iain Greenshields. Hasłem papieskiej wizyty były słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”. W ramach swojej 40. podróży zagranicznej papież Bergoglio złożył wcześniej wizytę w Demokratycznej Republice Konga.
Media – mieszane opinie na temat pokojowych orędzi papieża w Afryce
W ostatnim dniu prawie tygodniowej podróży papieża Franciszka do Afryki środkowej lokalne media wystawiają mu mieszane opinie: choć poruszył wiele palących problemów, to unikał – jak twierdzą – drażliwych politycznie kwestii. Papież przebywał w Demokratycznej Republice Konga (DRK) od 31 stycznia do 3 lutego, następnie udał się do Sudanu Południowego, gdzie jego podróż zakończyła się w niedzielę.
Papieski samolot wyruszył do Rzymu
O godz. 11.56 czasu lokalnego (10.56 czasu polskiego) samolot włoskich linii lotniczych A 359 ITA Airways z Ojcem Świętym i towarzyszącymi mu osobami wyruszył z międzynarodowego portu lotniczego w Dżubie w drogę powrotną do Rzymu. W ten sposób zakończyła się 40. podróż zagraniczna papieża Franciszka w ramach której odwiedził Demokratyczną Republikę Konga (31 stycznia-3 lutego) i Sudan Południowy (3-5 lutego)