Drukuj Powrót do artykułu

Papież w Algierii jeszcze w tym roku

01 maja 2018 | 11:17 | pb (KAI/algeriepatriotique.com) / mip | Algier Ⓒ Ⓟ

Papież Franciszek powinien przyjechać do Algierii w drugiej połowie bieżącego roku. Zapowiedział to ambasador tego kraju w Rzymie Abdelhamid Senouci Bereksi na łamach dziennika „Echorouk”.

Celem wizyty miałaby być beatyfikacja siedmiu trapistów z Tibhirine, zamordowanych przez islamskich terrorystów w 1996 r.

Ambasador oświadczył, że Algieria „wyraziła zgodę” na papieską podróż. Dodał, że Algieria jest „krajem, który wierzy w zbliżenie i w dialog” cywilizacji. W tym kontekście wizyta Franciszka „jest ważna i dlatego powinna być przyjęta z zadowoleniem przez wszystkich Algierczyków”. Dyplomata wskazał też, że papieska wizyta da pozytywny obraz Algierii.

Siedmiu trapistów z Tibhirine zostało w marcu 1996 r. porwanych z tamtejszego klasztoru Matki Bożej Atlasu, znajdującego się w 80 km na południe od Algieru. 23 maja Zbrojna Grupa Islamska (GIA) ogłosiła komunikat, zawierający informację o ich śmierci.

Zostaną oni beatyfikowani jako męczennicy razem z 12 innymi zakonnikami i zakonnicami, zamordowanymi w Algierii z nienawiści do wiary w latach 1994-1996, w tym z ówczesnym biskupem Oranu, Pierre’m Claverie.

Wszyscy oni w trudnym dla Algierii okresie zdecydowali się świadomie pozostać w kraju u boku swoich braci muzułmanów, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Na styku różnych religii i kultur pragnęli dawać świadectwo pokoju i dialogu.

Wersja do druku

Przeczytaj także

01 maja 2018 07:42

Człowiek w centrum uwagi Europy

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.