Papież: Wiara nie jest abstrakcją i uogólnioną teorią
12 grudnia 2021 | 16:06 | st, pb (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Wiara ucieleśnia się w konkretnym życiu. Nie jest abstrakcyjną i uogólnioną teorią, dotyka ciała i przemienia życie każdego człowieka – mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Komentując fragment Ewangelii, w którym różne grupy ludzi poruszonych nauczaniem Jana Chrzciciela, pytają go: „Cóż mamy czynić?”, Ojciec Święty zauważył, że chodzi o pytanie: co mam zrobić z moim życiem? Do czego jestem powołany? Co mnie spełnia?
Wskazał, że „życie stawia przed nami zadanie”. – Nie jest ono bez sensu, nie zdaje się na przypadek. Wręcz przeciwnie! Jest ono darem, jaki przekazuje nam Pan, mówiąc: odkryj, kim jesteś, i weź się do roboty, by zrealizować marzenie, którym jest twoje życie! Każdy z nas – nie zapominajmy o tym – jest misją do spełnienia – podkreślił papież, zachęcając do stawiania sobie pytania: „co warto uczynić dla mnie i dla braci? Jak mogę przyczynić się dla dobra Kościoła, społeczeństwa?”.
– Temu służy okres Adwentu: aby się zatrzymać i zadać sobie pytanie, jak przygotować Boże Narodzenie. Jesteśmy zajęci wieloma przygotowaniami, prezentami i rzeczami, które przemijają, ale zadajmy sobie pytanie, co powinniśmy zrobić dla Jezusa i dla innych! – stwierdził papież.
Przypomniał, że Jan Chrzciciel odpowiadał swoim rozmówcom odnosząc się do „realnej sytuacji jego życia”. – To daje nam cenną lekcję: wiara ucieleśnia się w konkretnym życiu. Nie jest abstrakcyjną i uogólnioną teorią, dotyka ciała i przemienia życie każdego człowieka – zaznaczył Franciszek.
Wiara ucieleśnia się w konkretnym życiu. Nie jest abstrakcyjną i uogólnioną teorią, dotyka ciała i przemienia życie każdego człowieka – mówił @Pontifex_pl w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.#SerwisKAI pic.twitter.com/pecCzTdHW8
— Agencja KAI (@agencja_KAI) December 12, 2021
Zachęcił do podejmowania konkretnego zaangażowania, choćby małego, które pasuje do naszej sytuacji życiowej, i zrealizowania go, aby przygotować się na nadchodzące święta. – Na przykład: mogę zadzwonić do samotnej osoby, odwiedzić tego starca lub osobę chorą, zrobić coś, aby usłużyć ubogim, potrzebującym. Ponadto: a może muszę kogoś poprosić o przebaczenie, mam jakąś sytuację do wyjaśnienia, dług do uregulowania. Być może zaniedbałem modlitwę i po długim czasie nadszedł czas, aby zwrócić się do Pana z prośbą o przebaczenie. Znajdźmy coś konkretnego i uczyńmy to! – prosił papież.
Pełny tekst papieskiego rozważania publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.