Papież wzmocnił ochronę dzieci w Państwie Watykańskim
01 kwietnia 2019 | 10:58 | pb / pw | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek wprowadził przepisy wzmacniające ochronę dzieci w Państwie Watykańskim. Między innymi zobligował jego pracowników, w tym papieskich dyplomatów, do zgłaszania podejrzeń o wykorzystywanie seksualne małoletnich lub bezbronnych dorosłych.
Przepisy te zawarte są w ustawie nr 297, w liście apostolskim, wydanym motu proprio (z własnej inicjatywy) przez papieża, który rozciąga te przepisy na Kurię Rzymską, oraz w wytycznych w sprawie ochrony dzieci i bezbronnych osób dorosłych dla Wikariatu Państwa Watykańskiego.
Dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti wyjaśnił, że jest to „pierwszy ważny krok”, podjęty po lutowym szczycie przewodniczących konferencji biskupich. – Ojciec Święty pragnie, by – także dzięki tym normom, które dotyczą Państwa Watykańskiego i Kurii Rzymskiej – dojrzewała we wszystkich świadomość, że Kościół coraz bardziej powinien być bezpiecznym domem dla dzieci i osób bezbronnych – wskazał Gisotti.
W liście apostolskim Franciszek nazywa ochronę małoletnich i bezbronnych dorosłych „integralną częścią” misji Kościoła. Wzywa cały Kościół do uświadomienia sobie obowiązku zgłaszania przypadków wykorzystywania kompetentnym władzom i współpracy w dziedzinie prewencji. Papież chce Kościoła, w którym „każde wykorzystanie lub złe taktowanie wobec małoletnich i bezbronnych dorosłych byłoby skutecznie ścigane”.
Z kolei ustawa, składająca się z 12 artykułów, która wejdzie w życie 1 czerwca br., stanowi, że każdy watykański urzędnik i dyplomata, który dowie się o domniemanym przypadku wykorzystywania na terenie Państwa Watykańskiego, wobec obywatela lub rezydenta Państwa Watykańskiego lub jakiego dopuścił się pracownik Państwa Watykańskiego lub przedstawiciel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej i nie zgłosi tego watykańskiemu promotorowi sprawiedliwości (prokuratorowi) lub nadmiernie opóźnia to zgłoszenie, może zostać ukarany grzywną w wysokości 1000-1500 euro, a gdy jest funkcjonariuszem policji może mu grozić do sześciu miesięcy więzienia.
Gdy sprawcą jest duchowny lub członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego, niezależnie od procedury watykańskiej, promotor sprawiedliwości natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia informuje o tym jego ordynariusza lub wyższego przełożonego w celu podjęcia środków przewidzianych prawem kanonicznym.
Ustawa przewiduje także automatyczne rozpoczęcie śledztwa po otrzymaniu zgłoszenia uznanego za zasadne. Gwarantuje także pomoc (zdrowotną, psychologiczną, prawną itp.) dla ofiar za pośrednictwem powołanego w tym celu biura przy Dyrekcji ds. Służby Zdrowia i Higieny. Ofiary mają prawo do zachowania anonimowości. Przestępstwa przedawniać się będą po 20 latach od ukończenia przez ofiarę 18. roku życia.
Gdy chodzi osoby oskarżone, mają one być natychmiast zawieszane w pełnieniu obowiązków.
W ramach prewencji, zatrudniane w Kurii Rzymskiej będzie od tej pory połączone z oceną zdolności kandydata do pracy z małoletnimi.
Z kolei w wytycznych napisano m.in. że pracownicy duszpasterscy Wikariatu Państwa Watykańskiego nie powinni być sami z małoletnimi, lecz zawsze w towarzystwie innej osoby. Nie wolno im ich filmować ani fotografować, ani też publikować takich materiałów w sieciach społecznościowych bez zgody rodzica lub opiekuna, których trzeba również systematycznie informować o naturze aktywności proponowanych dzieciom w ramach pracy duszpasterskiej.
Niedopuszczalne są dwuznaczne lub seksualnie aluzyjne zachowania pracowników duszpasterskich wobec małoletnich. Nie wolno im prosić małoletnich o zachowanie tajemnicy ani też wymierzać kar cielesnych, jak również przedkładać jedno dziecko ponad inne w grupie.
Już w 2013 r., trzy miesiące po swoim wyborze, Franciszek wprowadził karalność wykorzystywania seksualnego dzieci, jednak prawu temu nie towarzyszyły normy dotyczące powiadamiania o takich przestępstwach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.