Drukuj Powrót do artykułu

Papież wzywa do pomocy Syryjczykom

03.12.2018 , st, pb (KAI) /mip, Watykan Ⓒ ℗

Sample Fot. AP/Associated Press/East News

Papież Franciszek przyłączył się do inicjatywy „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” i zapalił świecę w intencji pokoju w Syrii. Zrobił to po odmówieniu modlitwy “Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

-Adwent to okres nadziei. W tej chwili chciałbym dołączyć się do nadziei na pokój dzieci mieszkających w Syrii, umiłowanej Syrii, dręczonej przez trwającą od ośmiu lat wojnę. Dlatego, przyłączając się do inicjatywy „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”, zapalę teraz świecę wraz z wieloma dziećmi syryjskimi i licznymi wiernymi w świecie, którzy dziś zapalają swoje świece – wyjaśnił Franciszek, zapalając świecę.

– Niech te płomienie nadziei rozpraszają ciemność wojny! Módlmy się i pomagajmy chrześcijanom, aby pozostali w Syrii i na Bliskim Wschodzie jako świadkowie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania. Niech płomień nadziei dotrze również do tych wszystkich, którzy w tych dniach doznają konfliktów i napięć w różnych częściach świata, bliskich i dalekich. Niech modlitwa Kościoła pomaga im odczuć bliskość wiernego Boga i poruszy sumienia wszystkich ludzi, by szczerze angażowali się na rzecz pokoju – wezwał papież.

– I niech Bóg, nasz Pan, przebaczy tym, którzy prowadzą wojnę, tym, którzy chwytają zabroń, aby się wzajemnie niszczyć, i nawróci ich serca. Módlmy się o pokój w umiłowanej Syrii – dodał Franciszek, po czym wszyscy zgromadzeni odmówili z papieżem modlitwę “Zdrowaś Maryjo”.

Świecę, którą zapalił Franciszek wykonał rzemieślnik z Damaszku. Znajdują się na niej zdjęcia 40 dzieci, głównie z Aleppo, logo kampanii, którym jest symbolizująca pokój gołębica, w formie dziecięcej dłoni, a także napis „Peace for the Children – Syria 2018” (Pokój dla dzieci – Syria 2018) oraz logo Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Akcja „Świece dla pokoju w Syrii” to bożonarodzeniowa inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzieci wyznające różne religie zapalają przez cały Adwent świece i modlą się o pokój. Najmłodsi przygotowują też specjalne rysunki, w których opowiadają o swej codzienności i marzeniach związanych z pokojem.

– Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsłuchania się w to wołanie syryjskich dzieci i zapalenia wraz z nimi świecy pokoju, by rozpowszechnić przesłanie pokoju małych Syryjczyków i zasiać nadzieję w tym czasie Adwentu – zachęcają członkowie papieskiego stowarzyszenia, które od początku wojny niesie w tym kraju konkretną pomoc. Modlitewnej inicjatywie towarzyszy zbiórka funduszy, które zostaną przeznaczone m.in. na zakup żywności, leków i mleka w proszku dla dzieci.

Szacuje się, że tylko w tym roku w Syrii zginęło co najmniej tysiąc dzieci. Dramatycznym owocem konfliktu jest ok. miliona wojennych sierot. Co najmniej 600 tys. dzieci żyje na terenach, gdzie pomoc dociera z wielkim trudem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.