Papież wzywa do rozwiązania problemu zadłużenia krajów najuboższych
05 czerwca 2024 | 15:47 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
O stworzenie wielonarodowego mechanizmu, opartego na solidarności i harmonii narodów, który weźmie pod uwagę globalny charakter problemu kryzysu zadłużenia zaapelował Franciszek spotykając się z uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Papieską Akademię Nauk. Jego hasłem jest: „Rozwiązanie kryzysu zadłużenia w krajach globalnego Południa”, a celem podjęcie dialogu na temat wdrażania polityk, które pomogą rozwiązać problem zadłużenia.
Na wstępie Franciszek podkreślił konieczność odpowiedzialności zarówno kredytodawców jak i kredytobiorców, zaznaczając, iż korzyści, jakie takie finansowanie może przynieść społeczeństwu, zależą od jego warunków, sposobu jego wykorzystania oraz ram, w jakich rozwiązywane są kryzysy zadłużenia. Zauważył, że ich przyczyną są źle zarządzana globalizacja, pandemie i wojny. Dotykają one głównie krajów globalnego Południa, powodując nędzę i cierpienie oraz pozbawiając miliony ludzi możliwości godnej przyszłości. Zaznaczył, że żaden rząd nie może moralnie wymagać, aby jego obywatele cierpieli niedostatki niezgodne z ludzką godnością.
„Aby spróbować przerwać cykl finansowania zadłużenia, konieczne jest stworzenie wielonarodowego mechanizmu, opartego na solidarności i harmonii narodów, który weźmie pod uwagę globalny charakter problemu oraz jego implikacje gospodarcze, finansowe i społeczne” – wskazał papież. Przypominając nauczanie swoich poprzedników podkreślił, że do znalezienia rozwiązań doprowadzą zasady sprawiedliwości i solidarności. „Na tej drodze niezbędne jest działanie w dobrej wierze i prawdzie, zgodnie z międzynarodowym kodeksem postępowania zawierającym standardy etyczne, które mogą kierować dialogiem między stronami. Pomyślmy więc o nowej międzynarodowej architekturze finansowej, która będzie odważna i kreatywna” – zachęcił Ojciec Święty.
Nawiązując do zbliżającego się Roku Jubileuszowego 2025 Franciszek przypomniał apel o umorzenie zadłużenia krajów najuboższych, wystosowany przez św. Jana Pawła II w 1999 roku. „Chciałbym powtórzyć ten proroczy apel, który jest teraz pilniejszy niż kiedykolwiek, pamiętając, że dług ekologiczny i dług zewnętrzny to dwie strony tej samej monety, która obciąża przyszłość” – stwierdził. Dodał, iż nadchodzący Rok Święty 2025 „wzywa nas do otwarcia naszych umysłów i serc, abyśmy mogli rozwiązać węzły tych więzi, które dławią teraźniejszość, nie zapominając, że jesteśmy tylko opiekunami i zarządcami, a nie panami”.
Papież podkreślił, że nie możemy zamieszkiwać wspólnego domu „z czystym sumieniem, gdy wiemy, że wokół nas jest wielu braci i sióstr, którzy są głodni i pogrążeni w wykluczeniu społecznym i bezbronności. Pozwolić na to jest grzechem, ludzkim grzechem. Nawet jeśli ktoś nie ma wiary, jest to grzech społeczny”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.