Papież zachęca Czechów do mężnego świadectwa wiary
28 września 2009 | 11:13 | kg, st (KAI Stary Bolesławiec) / ju. Ⓒ Ⓟ
Do mężnego świadectwa konsekwentnej wiary zachęcił papież wiernych zgromadzonych na błoniach w Starym Bolesławcu. Benedykt XVI przewodniczył Eucharystii w dzień patrona Czech, św. Wacława.
Pełny tekst przemówienia papieskiego w dziale BIBLIOTEKA »
W swej homilii papież wskazał na przykład świętego Wacława, który wzywa zwłaszcza odpowiedzialnych za losy wspólnot i narodów do wiernego za Chrystusem. W obliczu współczesnego dążenia do sukcesu i sławy podkreślił ich przemijalność, o czym najlepiej świadczy doświadczenie historyczne. Wiek XX widział bowiem “upadek wielu mocarzy, którzy, jak się wydawało, wznieśli się na szczyty niemal nieosiągalne, a nagle zostali pozbawieni swej władzy” – stwierdził Ojciec Święty.
Benedykt XVI nawiązał do głębokiej ateizacji narodu czeskiego. Wielu osobom wydaje się, że ludzie niewierzący mają życie pozbawione trudności i łatwiej osiągają sukces materialny. “Wystarczy jednak zdrapać powierzchnię, aby stwierdzić, że w osobach tych jest smutek i niezadowolenie” – zauważył. W tej sytuacji potrzeba osób, które byłyby „wierzące” i „wiarygodne”, gotowe szerzyć w każdym środowisku społeczeństwa te zasady i ideały chrześcijańskie, do których dążą ich działania.
“Oto jest świętość, powszechne powołanie wszystkich ochrzczonych, które popycha do wypełniania własnego obowiązku wiernie i odważnie, dostrzegając nie własny egoistyczny interes, ale przede wszystkim dobro wspólne i szukając w każdej chwili woli Bożej” – powiedział papież. Wskazał, że nie wystarczy być na zewnątrz dobrym i uczciwym, należy być nim naprawdę. A dobry i uczciwy jest ten, kto nie zasłania swoim ja światła Bożego, nie stawia naprzód samego siebie, ale pozwala ukazać się Bogu.
Przykładem takiej postawy, wskazał papież, jest św. Wacław, który miał odwagę przedłożyć królestwo niebieskie przed atrakcyjnością władzy doczesnej. Benedykt XVI mówił w tym kontekście o przelotności sukcesu i znaczeniu postawy wierności. Pomimo bowiem, iż morderca Wacława, brat Bolesław zdołał zasiąść na tronie praskim, to jednak korona, którą później wkładali na skronie jego następcy nosi imię Wacława. Podkreślił, iż prawdziwą wartość istnienia ludzkiego nie mierzy się tylko dobrami ziemskimi i przemijającymi interesami, bo “rzeczywistość materialna nie może zaspokoić głębokiego pragnienia sensu i szczęścia, tkwiącego w sercu każdej osoby”.
Ojciec Święty zachęcił wiernych do kroczenia drogą świętości, pomimo istniejących trudności i wyzwań. Przekazał też najserdeczniejsze życzenia imieninowe prezydentowi Republiki Czeskiej, Václavowi Klausowi, wszystkim dzisiejszym solenizantom oraz całemu obchodzącemu swe święto narodowi czeskiemu.
Pełny tekst przemówienia papieskiego w dziale BIBLIOTEKA »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.