Paradyż: konferencja nt. państwa i Kościołów na Środkowym Nadodrzu
28 października 2010 | 09:35 | wm Ⓒ Ⓟ
O twórcach powojennego Kościoła gorzowskiego, próbach likwidacji administracji apostolskiej, duchowieństwie gorzowskim w oczach władzy ludowej, żeńskich wspólnotach zakonnych, mówić będą teoretycy podczas konferencji naukowej 28 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.
Inauguracyjna konferencja, której organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu, odbędzie się pod hasłem: „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1945–1956”.
Ks. Andrzej Sapieha – rzecznik Kurii Biskupiej poinformował, że jest to pierwsza z całego, planowanego na kolejne lata, cyklu konferencji poświęconych analizie stosunków między państwem a Kościołami i związkami wyznaniowymi na Środkowym Nadodrzu.
Kolejne konferencje będą poświęcone stosunkom wyznaniowym na Środkowym Nadodrzu w okresach 1956–1970, 1970–1980 i 1980–1990.
Konferencja odbędzie się w dwóch częściach. W pierwszej, referenci przedstawią stan badań nad stosunkami wyznaniowymi na Środkowym Nadodrzu. W części drugiej omówią wybrane aspekty polityki władz wobec Kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1945–1956.
Wśród prelegentów będą m.in. bp pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp dr Paweł Socha, ks. prof. US Grzegorz Wejman, dr Tadeusz Dzwonkowski, dr hab. Stefan Dudra, ks. dr Robert Kufel, ks. dr Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, dr Elżbieta Wojcieszyk, s. Małgorzata Krupecka. Obok wykładów przewidziano również czas na dyskusję, a w trakcie przerwy uczestnicy konferencji będą mogli zwiedzić kompleks poklasztorny w Paradyżu.
Obrady rozpocznie rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu, ks. dr Jarosław Stoś i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, dr Rafał Reczek.
Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu uważane jest za jedną z najpiękniejszych wizytówek Ziemi Lubuskiej. Znajduje się w odrestaurowanym pocysterskim klasztorze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.