Drukuj Powrót do artykułu

Parafia misyjna – w duchu papieża Franciszka

08.02.2018 , Madryt / (KAI/RV) / mip Ⓒ ℗

Sample Fot. Uniwersytet św. Damazego / Facebook

Błogosławiona parafia, która przyjmuje wszystkich – powiedział kard. Juan José Omella, metropolita Barcelony na sympozjum „Parafia misyjna”, które do 8 lutego odbywa się na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie. Mówiąc o takiej parafii „w duchu papieża Franciszka”, wskazał, że jest ona wciąż aktualna i ma przed sobą przyszłość, ale pod warunkiem, że „będzie się reformowała”.

Parafia misyjna powinna „przyjmować i słuchać ludzi w oparciu o Słowo Boże, uczestniczyć w ich życiu” i „wysyłać na ewangelizację” – podkreślił kardynał. Opowiedział się za okresową rewizją, aby parafia była bardziej skuteczna w misji ewangelizacyjnej. „Nie możemy żyć rutyną. Musimy zareagować i rozpocząć etap naznaczony radością Jezusa, bez smutków i tęsknot za przeszłością, abyśmy stali się nadzieją wśród społeczeństwa” – powiedział kardynał z Katalonii.

Zaznaczył, że powinna temu posłużyć odnowa życia chrześcijańskiego we wspólnotach parafialnych. „Chodzi o taką odnowę, która opiera się na Jezusie Chrystusie, a nie na opcjach politycznych. Trzeba więc w centrum postawić Jezusa, a nie proboszcza czy działanie” – oświadczył purpurat.

Czytaj także: Franciszek: nasze święte życie egzegezą Ewangelii

Zaapelował także o odzyskanie humanizmu, którego wzorem jest Jezus Chrystus. „Nie możemy żyć w zamknięciu. Królestwo Boże polega również na budowie społeczeństwa bardziej ludzkiego i błogosławionego. W tym sensie należy wspierać działalność poza świątynią” – stwierdził kard. Omella. Dodał, że cechą dobrze działającej parafii jest również miłosierdzie, które leczy rany fizyczne i duchowe. „Kiedy wspólnota żyje w ten sposób, to szerzy nadzieję” – podkreślił. hierarcha.

Wersja do druku

Przeczytaj także

07 lutego 2018 11:57

Dialog polsko-żydowski nie może zostać bezmyślnie zerwany

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.