Parafia w Kostomłotach ma już 70 lat
20 grudnia 2009 | 14:09 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bp Kazimierz Ryczan przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 70. lat parafii św. Andrzeja Boboli w podkieleckich Kostomłotach, erygowanej przed II wojną światową przez bp. Czesława Kaczmarka.
Powstanie parafii bp Ryczan nazwał „darem dla miejscowych ludzi”, którzy przemierzali wiele kilometrów do katedralnego kościoła. Przypomniał trudy i przeciwności w budowie świątyni w czasach PRL oraz liczne powołania kapłańskie i zakonne z tej parafii. „Dziękujemy z dobro, które się tutaj stało, duchowe, materialne i za liczne dzieła parafii, które nabierają rumieńców” – mówił bp Ryczn. Podkreślił także konieczność przeżywania Adwentu, Wigilii i świąt Bożego Narodzenia z drugim człowiekiem, a także głęboki sens przełamania chleba z każdym bratem. „Zeświecczony opłatek oderwany od narodzenia Jezusa w Betlejem jest pusty” – mówił, zachęcając do świąt „w bliskości Boga i bliźniego”.
Kostomłoty były wzmiankowane już w XIV wieku – stanowiły one część uposażenia biskupów krakowskich. W epoce przedrozbiorowej większa część obszarów dzisiejszej parafii należała do kieleckiej katedry, a potem do św. Krzyża.
16 grudnia 1939 r. bp Czesław Kaczmarek erygował parafię pw. św. Andrzeja Boboli. Jej pierwszym proboszczem został ks. Janusz Przyłęcki, w PRL szykanowany przez UB. Tuż po wojnie wzniósł on drewniany kościół z dostępnych wówczas środków. Ks. Kazimierz Nachtman, proboszcz w latach 1973-91, zbudował obecną świątynię. Obaj proboszczowie są pochowani na miejscowym cmentarzu.
W 1980 r. kościół parafialny został poświęcony przez bp. Jana Gurdę. Autorem projektu świątyni był Czesław Cęckiewicz. W parafii istnieją m. in.: Akcja Katolicka, Krąg Biblijny, Apostolat Maryjny, chór, scholka, grupy charytatywne.
Parafia liczy ok. 5 100 osób, zamieszkałych w Kostomłotach I, II, Miedzianej Górze i Ciosowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.