Parafianie tłumnie przybyli do Klubu Seniora PZC przy sanktuarium św. Weroniki
19 stycznia 2024 | 11:50 | wm, | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Seniorzy jednego z największych gorzowskich osiedli Staszica tłumnie przybyli do nowo powołanego przez Parafialny Zespół Caritas Klubu przy sanktuarium św. Weroniki przy ul. Żeromskiego. Starszych mieszkańców osiedla zaprosił ks. dr Tomasz Sałatka, proboszcz parafii NMP Królowej Polski, w której przed laty powołanie sanktuarium zainicjował nieżyjący już ks. prof. Roman Harmaciński.
Spotkania w kawiarni odbywać się będą we wtorki od godz. 11 natomiast raz miesiącu będą prelekcje, wizyty specjalistów z różnych dziedzin, będą prowadzone działania prozdrowotne, kulturalne i edukacyjne a już w karnawale planowany jest bal.
Na rozpoczęcie działalności Klubu do parafialnej kawiarni „Barka” przyszło kilkadziesiąt osób, których powitano kawą, herbatą i ciastem. Ewa Wysocka z PZC, w rozmowie z KAI powiedziała, że organizatorzy z radością powitali gości ale tak dużej liczby osób się nie spodziewali, tym bardziej, że śnieg zasypał drogi.
Natomiast ks. Tomasz Sałatka stwierdził, że pomysł stworzenia takiego miejsca wziął się w trosce o osoby starsze, często samotne, a duża frekwencja potwierdza, że ludzie dobrze się czują w tym kościele i mają zaufanie do prowadzonych tutaj dzieł. Kapłani tego kościoła integrują wiernych w różnym wieku zachęcając do podejmowania wspólnych inicjatyw. Tradycją są tu rozgrywki sportowe, ministranci biorą udział w turniejach piłkarskich i wycieczkach rowerowych, są słodkie niedziele a w okresie bożonarodzeniowym koncerty i wspólne śpiewanie kolęd. Inicjatorem wielu przedsięwzięć sportowych jest ks. Sałatka, który uprawia m.in. jazdę rowerem a w lipcu ub. roku wziął udział w zawodach triathlonowych Iron Man we Frankfurcie nad Menem.
Na zakończenie okresu Bożego Narodzenia ks. Tomasz Sałatka, grający na gitarze, razem z młodzieżowym zespołem śpiewaczym zaprosił wiernych na wieczorne kolędowanie, podczas którego wystąpiła parafialna schola „Urwisy Maryi”, prowadzona przez jej założycielkę, katechetkę Elżbietę Zjawin, a przygotowanie muzyczne dzieci i młodzieży wspierane są przez wielokrotne warsztaty, które prowadzi kompozytor Hubert Kowalski.
Proboszcz wystąpił w stylowym kapeluszu, który odziedziczył po zmarłym ks. infułacie prof. Romanie Harmacińskim. Po prawie godzinnym koncercie wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek serwowany przy ognisku przed świątynią. Kawę, herbatę i różnorodne wypieki przygotowała wspólnota Neokatechumenatu.
W parafii obecnie prezentowana jest wystawa o Rodzinie Ulmów zamordowanych przez Niemców i beatyfikowanych w zeszłym roku. Natomiast w najbliższą niedzielę z sanktuarium w Rokitnie przybędą tu relikwie bł. Rodziny. Małżonkowie Wiktoria i Józef Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów.
Aby przybliżyć informacje o Rodzinie Ulmów, kilka miesięcy wcześniej „Urwisy Maryi” pod kierunkiem Elżbiety Zjawin malowały tę wielodzietną rodzinę na kaflach chodnikowych przed świątynią.
Sanktuarium św. Weroniki Guliani ustanowił w 2007 r. bp Adam Dyczkowski na wniosek ks. prof. Romana Harmacińskiego byłego proboszcza parafii NMP Królowej Polski. Ks prof. Harmaciński do końca życia pozostawał w tej parafii rezydentem, zmarł 7 września 2022 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.