Parczew: kongres eklezjologiczny pod przewodnictwem bpa Kiernikowskiego
08 maja 2011 | 11:07 | ks.mcz/el Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie w diecezji siedleckiej, pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego, 7 maja odbył się Kongres eklezjologiczny podsumowujący w rejonie parczewskim roczną pracę duszpasterską z programem „Chrzest w życiu i misji Kościoła”.
W ramach tego programu ks. Jacek Sereda Kierownik Duszpasterstwa Rodzin, wygłosił w Parczewie cztery katechezy noszące wspólny tytuł: Ziemia Obiecana – obietnica i sprzeniewierzanie się.
W Kongresie udział wzięło 160 osób z sześciu dekanatów: parczewskiego, komarowskiego, hańskiego, radzyńskiego, wisznickiego i włodawskiego. Spotkanie rozpoczęła Modlitwa Przedpołudniowa z Liturgii Godzin.
W homilii biskup zwrócił uwagę na nowość chrześcijańskiego życia wypływającą z Chrystusowej tajemnicy pojednania. – Usprawiedliwienie to wyprowadzenie człowieka z logiki grzechu. Na skutek grzechu każdy z nas szuka sprawiedliwości na własną rękę. Sami chcemy decydować, co dla nas dobre i złe. Jezus zrezygnował z szukania swojej sprawiedliwości i przyjął na siebie niesprawiedliwy wyrok. Kto uwierzy w Niego, nie chce już dłużej bronić swojej racji – podkreślał. Chrześcijaństwo to, jego zdaniem, znajomość prawdy o usprawiedliwieniu przez wiarę w Chrystusa. – Bóg ukochał nas jako swoich nieprzyjaciół. Chrystus oddał za nas życie, gdy byliśmy grzesznikami i występowaliśmy przeciwko Bogu. (…) Dostąpiliśmy zbawienia, aby być znakiem zbawienia dla innych. Chrześcijanin, który nie ewangelizuje oraz nie daje życia innym, jest bezpłodny – mówił.
W opinii bpa Kiernikowskiego, w dzisiejszych czasach nie wystarczy duszpasterstwo zachowawcze. W każdej parafii i rodzinie potrzeba duszpasterstwa misyjnego. Wyjaśnił, że realizowany w diecezji siedleckiej program „Chrzest w życiu i misji Kościoła” nie jest po to, byśmy byli bardziej pobożni, lecz bardziej misyjni, gotowi przebaczać tym, którzy nas krzyżują.
Co wniosły tegoroczne katechezy w życie ludzi z rejonu parczewskiego? Odpowiedź na to pytanie można było usłyszeć podczas Godziny świadectw, którą prowadził ks. Marek Paluszkiewicz – Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Siedleckiej Kurii. – Dzięki tym katechezom lepiej mogłem przygotować ludzi do przeżycia Triduum Paschalnego, a także zacząłem poważnie myśleć o moim chrzcie. Moja głowa jest już w Ziemi Obiecanej, ale reszta ciała jest jeszcze w Egipcie – wyznał o. Stanisław z Włodawy. Program „Chrzest w życiu i misji Kościoła” pokazał mi, że wiara rodzi się ze słuchania Ewangelii. Zobaczyłam, że mój grzech niszczy mojego męża i moją rodzinę. To ja, pierwsza potrzebuje nawrócenia – mówiła Elżbieta z Włodawy. – Dzięki katechezom zobaczyłem Egipt w moim życiu – stwierdził Stanisław z Włodawy. – Po wysłuchaniu katechez zrozumiałem, kim jest chrześcijanin, który daje się prowadzić Duchowi Jezusa Chrystusa – wyznał ks. Norbert Teratycki z Drelowa.
Dziękując na zakończenie wszystkim, którzy włączyli się w program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”, bp Kiernikowski przypomniał, że ma on pomóc zrozumieć, kim jesteśmy jako chrześcijanie.
Zapowiedział też temat czwartego zeszytu katechez, który będzie dotyczył naszej relacji do proroctwa w kontekście wygnania babilońskiego.
Gospodarzem spotkania była parafia św. Jana Chrzciciela w Parczewie na czele z proboszczem ks. prałatem Tadeuszem Lewczukiem. Agapa przygotowana przez parafian zakończyła parczewski Kongres eklezjologiczny. Kolejny odbędzie się 14 maja w sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Wezmą w nim udział przedstawiciele rejonu bialskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.