Drukuj Powrót do artykułu

Parlamentarzyści na Jasnej Górze

02 lutego 2011 | 14:24 | ks. mf / sz Ⓒ Ⓟ

Polscy parlamentarzyści pielgrzymowali tradycyjnie 2 lutego na Jasną Górę. Metropolita częstochowski, arcybiskup Stanisław Nowak apelował do nich, by bronili ludzkiego życia, polityki prorodzinnej i promałżeńskiej oraz obecności krzyża.

Podczas konferencji w Kaplicy Różańcowej abp Nowak powiedział, że „Bóg przemawia też do parlamentu jako wspólnoty ojczyźnianej”. „Bóg chce was kształtować, Bóg pracuje z parlamentarzystą, pracuje w nim i zaprasza do komunii z Sobą” – podkreślił metropolita. Dodał, że „rozmowy Boga z parlamentarzystą są osobiste, ale mają wymiar społeczny”.

Mówiąc o powołaniu parlamentarzysty, hierarcha wskazał, że „jest ono społeczne i jest byciem dla drugich”.

Metropolita zwrócił też uwagę na problemy moralne współczesnej Polski, Europy i świata. „Za radykalnym racjonalizmem idzie lekceważenie człowieka, jego istoty i moralności, idzie dyktatura relatywizmu etycznego. Liberalne społeczeństwo nic nie da sobie powiedzieć w sferze moralności” – powiedział abp Nowak.

Zaznaczył także, że „Kościołowi nie wolno milczeć w sprawach moralności społecznej”. „Kościół jest odpowiedzialny za zbawienie człowieka, za jego integralny rozwój w wymiarze wieczności i doczesności” – przypomniał abp Nowak.

Dużo miejsca poświęcił niebezpieczeństwom duchowym i moralnym grożącym Polsce, które określił jako „groźne gromy, które uderzają w Polskę”. Wskazał na „wzmożony i spotęgowany prąd laicyzacji”. „Ten proces laicyzacji prowadzi do wykorzeniania Polaka także z jego tradycji” – podkreślił abp Nowak.

Metropolita częstochowski wskazał również na „szerzącą się nietolerancję z powodu negatywnej tolerancji”. „Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy każe się w imię tolerancji zdjąć krzyż” – mówił hierarcha.

„W Polsce są ataki na krzyż i jego obecność w przestrzeni publicznej. Są działania wręcz antykrzyżowe. Dużo jest również ataków na ludzkie życie” – kontynuował arcybiskup.

Zaapelował do parlamentarzystów także o politykę prorodzinną i wspieranie rodzin wielodzietnych.  „Rodzina jest podstawą społeczeństwa, podstawą rozwoju naszej Ojczyzny, a Polska wymiera. Walczcie o prawa dla licznej polskiej rodziny” – zaapelował abp Nowak.

Z parlamentarzystami spotkał się również ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej „Pomocy Kościołowi w potrzebie”. Przekazał im m.in. raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010 oraz zaprezentował sytuację chrześcijan w Sudanie. „Bądźcie głosem tych, którzy dzisiaj głosu nie mają” – wołał do parlamentarzystów ks. Cisło.

Następnie posłowie i senatorowie zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, którą odprawił dla nich bp Antoni Długosz. Kilkudziesięciu posłów i senatroów modliło się w intencji Polaków i Ojczyzny, za prezydenta Lecha Kaczyńskiego i polskich parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

„Modlimy się przede wszystkim w intencjach obywateli naszego kraju, aby nasza Ojczyzna nie była poniżana, jak to miało miejsce nie tak dawno. Pragniemy, żeby Polska była traktowana jak partner przez naszych sąsiadów, by życie codzienne nie było tak trudne, a ma to związek z drożyzną i rosnącym bezrobociem. Żeby ci, którzy nami rządzą, kontynuowali myśl śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by sprawowali władzę w sposób godny i odważny” – mówił przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak.

Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów na Jasną Górę sięga czasów II Rzeczpospolitej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Parlamentarzyści na Jasnej Górze

02 lutego 2004 | 17:15 | rł //mr Ⓒ Ⓟ

Ponad 50 parlamentarzystów uczestniczyło w 15. pielgrzymce na Jasną Górę. W spotkaniu, które tradycyjnie odbywa się w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, wzięli udział posłowie i senatorowie reprezentujący prawie wszystkie kluby parlamentarne.

Na Jasną Górę przybyli m.in. posłowie Marek Jurek z Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Lepper z Samoobrony, Ryszard Stefaniuk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Ligi Polskich Rodzin.
Spotkanie rozpoczęła konferencja, którą w Kaplicy Różańcowej wygłosił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Zwracając się do posłów i senatorów metropolita podkreślił, że w związku ze zbliżającą się integracją Polski z Unią Europejską każdy poseł musi być szczególnie nastawiony na właściwą pracę na rzecz dobra wspólnego, zarówno Polaków jak i Europejczyków. Jego zdaniem każdy z parlamentarzystów musi podjąć to wyzwanie w poczucie szczególnej odpowiedzialności.
W rozmowie z KAI ks. prałat Henryk Chudek, duszpasterz parlamentarzystów podkreślił, że posłowie i senatorowie modlili się w tym roku przede wszystkim o to, by Polska znalazła się w strukturach europejskich z całym bogactwem, jakie w sobie ma, abyśmy wszyscy innych potrafili przyciągać do Boga.
Ks. Chudek przyznaje, że niewielu parlamentarzystów uczestniczy w obecnej pielgrzymce, ale dodaje: „Nie zapominajmy, że według statystyk kościelnych regularnie w nabożeństwach uczestniczy w Polsce zaledwie 30 proc. wiernych, a parlamentarzyści są przedstawicielami narodu, nie ma zatem czemu się dziwić”.
Mszy św. dla polskich parlamentarzystów w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Jan Wątroba, który w homilii zachęcał posłów i senatorów, by podobnie jak starzeć Symeon byli otwarci na działanie Ducha Świętego.
„Czy jestem człowiekiem Ducha?” – pytał retorycznie hierarcha. Jego zdaniem to pytanie jest aktualne szczególnie teraz, gdy przygotowujemy się do wstąpienia do Unii Europejskiej, bowiem szczególnie teraz potrzeba wewnętrznego bogactwa, by Europa mogła stać się „kontynentem Ducha”.
Na zakończenie Eucharystii posłowie i senatorowie przesłali do Ojca Świętego Jana Pawła II specjalną depeszę, w której zapewniają o swoim synowskim oddaniu, prosząc jednocześnie o błogosławieństwo dla swojej pracy. Natomiast w depeszy do Prymasa Polski kard. Józefa Glempa parlamentarzyści napisali, że na Jasnej Górze szczególnie prosili za ojczyznę, o wierność i nawrócenie, o wyjście z kryzysu, o ducha miłości braterskiej, o zdolność świadectwa wiary i obrony ładu moralnego w życiu całej Europy.
Uczestniczący w pielgrzymce Marek Jurek z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że spotkanie na Jasnej Górze jest okazją, by uświadomić sobie, że parlamentarzyści mają wspólnie służyć Bogu, że praca polityczna, poprzez troskę o ludzi i dbanie o ład moralny, jest jedną z tych, które, po służbie kapłańskiej, pozwalają zrozumieć religijny wymiar obowiązków społecznych.
„Życie każdego z nas i całego narodu w ostatecznym rozrachunku zależy od Boga i o tym nie wolno nam zapominać” – stwierdził poseł PiS. Jego zdaniem podczas pielgrzymek znikają podziały na partie i ugrupowania polityczne, choć nie oznacza to, że posłowie i senatorowie próbują stworzyć jakąś sztuczną wspólnotę. „Tu stajemy jak jeden mąż w odpowiedzialności za Polskę” – podkreślił Marek Jurek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Parlamentarzyści na Jasnej Górze

02 lutego 2003 | 19:45 | rł //mr Ⓒ Ⓟ

80 osób uczestniczyło w 14. pielgrzymce parlamentarzystów na Jasną Górę. Wzięli w niej udział posłowie i senatorowie reprezentujący prawie wszystkie kluby parlamentarne.

Drugi dzień lutego stał się już tradycyjną datą spotkań przedstawicieli parlamentu na Jasnej Górze. W tym roku obecni byli m.in.: Maciej Płażyński z Platformy Obywatelskiej, Marek Jurek z Prawa i Sprawiedliwości, Teresa Liszcz reprezentująca Blok Senat 2002, a także przedstawiciele Ligi Polskich Rodzin, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Samoobrony.
Jak powiedział KAI krajowy duszpasterz parlamentarzystów ks. Henryk Chudek, podczas tegorocznej pielgrzymki posłowie i senatorowie szczególnie polecali Matce Bożej prośbę o respektowanie prawa Bożego w każdej dziedzinie życia. „Polska jest w tej chwili na szczególnym zakręcie historii. Modlimy się, aby respektowane było prawo Boże, a w szczególności prawo do życia. Rozmycie tej podstawowej prawdy staje się zagrożeniem dla ludzkości, a więc modlimy się, aby Polacy otrzymali światło rozeznania i bronili tego co najważniejsze – Boga i Jego prawa” – wyjaśnił ks. Chudek.
Spotkanie parlamentarzystów rozpoczęła konferencja, którą w Kaplicy Różańcowej wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Nawiązując do instrukcji wydanej przez Kongregację Nauki Wiary nt. udziału i postawy katolików w życiu politycznym, zwrócił uwagę, że „nie można oddzielać człowieka od Boga, ani polityki od moralności. To zadanie szczególnie skierowane jest do posłów i senatorów” – podkreślił metropolita częstochowski.
Mszy dla parlamentarzystów w kaplicy Matki Bożej przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. W homilii zachęcał do prawdziwej odpowiedzialności za Ojczyznę i naród. „Patrzą na nas z Cudownego Wizerunku przedobre matczyne oczy. Zdają się pytać: co uczyniliście dla swojego narodu? Z pewnością bardzo pragniecie wiele dobra i pomyślności – samego dobra i pomyślności. Niech się tak stanie” – powiedział bp Długosz.
Jak powiedział Maciej Płażyński, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, „skoro każda profesja ma swój dzień na Jasnej Górze, to dobrze że taki dzień jest również dla parlamentarzystów”. Daje on okazję do podziękowania za prowadzoną działalność, „za to, czym jesteśmy i co robimy”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Parlamentarzyści na Jasnej Górze

02 lutego 2002 | 17:01 | rl/im //ad Ⓒ Ⓟ

Około 70 polityków przybyło 2 lutego na Jasną Górę w XIII Pielgrzymce Parlamentarzystów. Wśród przedstawicieli różnych ugrupowań znalazł się też Andrzej Lepper z „Samoobrony”.

Przed Cudowny Obraz Matki Bożej przybyli ponadto m.in. Maciej Płażyński z Platformy Obywatelskiej, Antoni Macierewicz i Gabriel Janowski z Ligi Polskich Rodzin, Franciszek Stefaniuk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył biskup pomocniczy częstochowski Jan Wątroba. Po Eucharystii poseł Franciszek Stefaniuk z PSL odczytał akt zawierzenia parlamentarzystów i całego narodu Chrystusowi Królowi. – „Prosimy pokornie przez pośrednictwo Twojej Najświętszej Matki a naszej Królowej, abyś w życiu naszym rodzinnym królować raczył. W sposób szczególny oddajemy Tobie wszystkie władze państwa Polskiego, abyś zechciał kierować ich czynami dla Twojej królewskiej chwały i dla dobra naszego narodu” – czytał Stefaniuk.
Maciej Płażyński z PO wyraził natomiast nadzieję, że ten akt przynajmniej dla części parlamentarzystów będzie czymś więcej niż tylko słowną deklaracją.
Krajowy duszpasterz parlamentarzystów ks. Henryk Chudek wyjaśnił, że w tym roku pielgrzymce towarzyszyły dwie intencje: przeproszenie Matki Bożej za bezczeszczenie Jej imienia i wizerunku przez „artystów” oraz formacja duchowa parlamentarzystów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.