„Partnerstwo w wychowaniu” hasłem VII Forum Wychowawczego
01 października 2011 | 16:05 | mr Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Partnerstwo w wychowaniu” w Ełku rozpoczęło się VII Forum Wychowawcze Szkół i Kongres Rodziny Diecezji Ełckiej. Otwierając forum biskup ełcki Jerzy Mazur powiedział do nauczycieli, katechetów i przedstawicieli samorządów, że winni zgodnie dbać to, by proces wychowania w naszym kraju dokonywał się w duchu chrześcijańskim.
Biskup podkreślił, że człowiek, aby stał się tym kim powinien ostatecznie być, koniecznie potrzebuje wychowania. „Pozostawiony sam sobie, nie jest w stanie rozwinąć w pełni swego człowieczeństwa. Jeżeli będzie zgodna współpraca środowisk: rodzina, szkoła, Kościół, jednostki samorządu terytorialnego, to jest wielka nadzieja owocnego wychowania młodego pokolenia” – przekonywał ordynariusz ełcki.
Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, zauważył, że tradycyjne wzorce wychowania zostały poprzez postęp cywilizacyjny, kulturowy w pewien sposób zachwiane. „Przechodząc ulicami miasta, mijam radosne dzieci, ale tak naprawdę jest to pozorna radość. Okazuje się, że są pozbawione opieki rodzicielskiej przez wiele godzin i dlatego bawią się na ulicy. Rodzina, często nieświadoma jest tego, że pozostawiając dziecko ulicy, tak naprawdę czyni to dziecko wychowankiem ulicy” – mówił prezydent Ełku.
Temat forum przybliżali zaproszeni goście: prof. dr hab. Krystyna Chałas, prof. Elzbieta Osewska oraz o. Wojciech Żmudziński SJ. „Wychowanie ku wartościom to nie jest wcale taka prosta sprawa” – mówiła prof. Chałas. Wykazała, że u podstaw kształcenia nauczycieli, nie ma nauki o wartościach. Podkreśliła, że nauczyciele czy rodzice często usprawiedliwiają zachowania dzieci odwołując się do „kryzysu wartości”. „Wartości nie podlegają kryzysowi. Kryzysom podlega nasze urzeczywistnianie wartości, nasze zachowanie względem wartości” – wyjaśniała prelegentka. Zachęcała, aby działania wychowawcze były wskazywaniem drogi ku wartościom.
Nauczyciele przyznali, że kontakt z rodzicami ogranicza się do wywiadówek oraz telefonicznych informacji o złym zachowaniu ich dziecka. O. Żmudziński powołując się na swoje doświadczenia jako dyrektora szkoły zachęcał, by nauczyciele informowali rodziców także o sytuacjach, w których są z ucznia dumni. „Bardzo niepokojące jest, gdy nauczyciel redukuje swój program wychowawczy do posłuszeństwa i dyscypliny. Ważne jest dawanie świadectwa z radości własnego życia, aby uczniowie widzieli, że kochamy to, co robimy” – mówił zakonnik.
O konieczności współpracy rodziców i nauczycieli w procesie wychowania w ujęciu systemowym mówiła prof. Osewska. Zachęcała do stawiania sobie pytania, kto określa dziś priorytety wobec rodziny, instytucji wychowawczych, oraz krytycznego myślenia. – „Potrzeba mądrego wypowiadania się wychowawców” – mówiła profesor.
Organizatorem VI Forum Wychowawczego jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie filia w Ełku, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Rodzin oraz Radą Rodziny przy Prezydencie Miasta Ełku. Honorowym patronatem inicjatywę objął Biskup Ełcki oraz Prezydent Ełku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.