Paryż: powrót do normalnego życia Kościoła musi odbywać się w tym samym rytmie, jak w innych dziedzinach
25 kwietnia 2020 | 12:53 | st (KAI) | Paryż Ⓒ Ⓟ
Biskupi francuscy podkreślają, że życie kościelne powinno odzyskać swój charakter w pełni wspólnotowy w tym samym rytmie, co życie szkolne, społeczne i gospodarcze Francji po 11 maja bieżącego roku – czytamy w komunikacie wydanym po nadzwyczajnym zebraniu plenarnym episkopatu, które odbyło się wczoraj po południu w formie wideokonferencji.
Celem spotkania biskupów było omówienie aktualnej sytuacji Kościoła a także perspektyw związanych z zapowiedzianym przez władze w Paryżu po 11 maja stopniowym znoszeniem rygorów kwarantanny. Jak zaznaczono, chodzi nie tylko o podjęcie publicznego sprawowania ceremonii liturgicznych, ale także działalności katechetycznej i charytatywnej Kościoła.
Zapowiedziano, że episkopat przekaże władzom plan wyjścia z ograniczeń kwarantanny, pragnąc nawiązać z nimi dialog i umożliwić wiernym uczestnictwo w sakramentach, przy zachowaniu niezbędnych norm sanitarnych. Biskupi wraz z wiernymi świeckimi zapewniają o swej pełnej solidarności z wysiłkami na rzecz walki z epidemią, która nadal jest groźna i trudna do opanowania.
„Biskupi francuscy ponownie stwierdzają, że bardzo ważne jest ich zdaniem, aby życie kościelne mogło odzyskać swój w pełni wspólnotowy charakter w tym samym rytmie, jak życie szkolne, społeczne i gospodarcze życie naszego kraju począwszy od 11 maja 2020 roku”- czytamy w dokumencie.
Francuski episkopat wyraża podziękowanie pracownikom służby zdrowia oraz wszystkim, którzy pozwalają społeczeństwu funkcjonować pomimo obecnego kryzysu zdrowia publicznego. Wyraża współczucie rodzinom pogrążonym w żałobie, dziękuje kapłanom, wspólnotom i ruchom za wytrwałość i kreatywność duszpasterską w tym trudnym okresie. Wyraża zdecydowaną wolę wniesienia swego wkładu do budowania do pokoju społecznego i nadziei dla wszystkich w tym czasie kryzysu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.