Pasłęk: III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
02 lipca 2015 | 18:35 | ks.pt Ⓒ Ⓟ
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się barokowe organy gdańskiego mistrza Andreasa Hildebrandta, wybudowane w latach 1717-1719 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Pasłęku k. Elbląga, a w ostatnim czasie poddane całkowitej przebudowie i renowacji. W tym właśnie miejscu rozpoczął się III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Związany jest on na stałe z odnowionymi i zrekonstruowanymi organami, a w tym roku szczególnie z 330. rocznicą urodzin Jana Sebastiana Bacha (1685-1750).
Pasłęcki festiwal bogaty jest w ważne wydarzenia. Podczas recitalu organowego w dniu 19 lipca za klawiaturami organów Hildebrandta zasiądzie wykształcony m.in. w Paryżu Adam Tański, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Organowego "W kręgu europejskich organów barokowych" w 2014 r. w Katowicach Artysta wykona utwory J. S. Bacha, N. de Grigniego, J. Pachelbela oraz A. Heillera.
9 sierpnia wystąpi amerykańska organistka polskiego pochodzenia Ilona Kubiaczyk, która wykona kompozycje J. Podbielskiego, J. J. Frobergera, J. S. Bacha, A. F. Grauna, G. Böhma, F. Mendelssohna oraz J. Adlera.
22 sierpnia krakowski organista i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, Marcin Szelest, wykona wszystkie dzieła organowe Nicolausa Bruhnsa, którego 350. rocznica urodzin przypada w 2015 roku. Prócz działalności pedagogicznej Marcin Szelest pracuje także jako organista krakowskiego kościoła św. Krzyża, w którym znajdują się pochodzące z przełomu XVII i XVIII organy.
23 sierpnia słuchacze mogą wziąć udział w wieczornym maratonie bachowskim, podczas którego z trzema recitalami wystąpi Łukasz Mosur z Kalisza oraz krakowscy organiści Krzysztof Musiał (zwycięzca IV Akademickiego Konkursu Organowego "Romuald Sroczyński im memoriam" w 2014 r. w Poznaniu) i Tomasz Soczek (zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. Kucharskiego w 2014 r. w Łodzi.
W przerwach między poszczególnymi recitalami melomani mogą zapoznać się z wystawą poświęconą działalności XVIII-wiecznego organmistrza Christopha Heinricha Obucha z Morąga, który w II połowie XVIII w. kilkakrotnie restaurował pasłęckie organy.
13 września wystąpi niemiecki organista Philipp Christ, w którego wykonaniu publiczność usłyszy III część Clavierübung J. S. Bacha. Philipp Christ jest organistą kościoła św. Krzyża w Suhl, gdzie pracuje przy zbudowanym przez Eilerta Köhlera w latach 1738-1740 barokowym instrumencie.
Z kolei 11 października swój recital zaprezentuje zasłużony dla procesu renowacji pasłęckich organów Martin Rost, który zakończy tegoroczny cykl koncertów. Martin Rost jest organistą kościoła Marii Panny w Stralsundzie, gdzie znajdują się pochodzące z 1659 roku organy zbudowane przez Friedricha Stellwagena.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.