Pasłęk: VIII Uczta Kultur Wschodu
03 września 2010 | 16:23 | pp/ms Ⓒ Ⓟ
Występy zespołów wokalnych i tanecznych, wykonujących muzykę ukraińską oraz możliwość skosztowania potraw kuchni wschodniej proponują organizatorzy VIII Uczty Kultur Wschodu, która odbędzie się 4 września w Pasłęku.
– Przez te kilka lat istnienia naszej wschodniej uczty – czyli liturgiczno-artystycznych spotkań ukraińskiej mniejszości narodowej – mogę stwierdzić, że jest ona potrzebna nie tylko Ukraińcom w Polsce, ale również społeczności Pasłęka – powiedział KAI ks. mitrat Andrzej Sroka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Elblągu i Pasłęku, współorganizator imprezy od początku jej trwania.
– Z roku na rok nabiera ona rumieńców i cieszy się wielką przychylnością lokalnych władz. Przyjeżdżają do nas Ukraińcy mieszkający na terenach północno-wschodniej Polski, na które trafili w wyniku akcji przesiedleńczej prowadzonej w ramach akcji „Wisła” – informuje ks. Sroka. Dodaje, że w „Uczcie Kultur Wschodu” udział biorą także mniejszości niemiecka i białoruska.
W ub. roku jednym z goszczących w Pasłęku artystów był Cezary Żak, który czytał wiersze ks. Jana Twardowskiego, a na muzycznej scenie zagrał jeden z najlepszych zespołów ukraińskich „Hajdamaki”.
W sobotę przewidziana jest część rozrywkowo-rekreacyjna, podczas której wystąpi kilka zespołów: Kałyna, Dumka, Biły Bereh, Horpyna, The Ukrainian Folk oraz gwiazda wieczoru Mad Heads.
W niedzielę 5 września o godz. 10.00 wierni uczestniczyć będą w liturgii w cerkwi greckokatolickiej w Pasłęku, a wieczorem o godz. 19.00 w kościele św. Bartłomieja zaprezentuje się Klezmoret Trio – zespół z Gdyni grający muzykę żydowską, bałkańską i słowiańską.
Organizatorami 8. edycji Uczty Kultur Wschodu są instytucje miasta Pasłęka: parafia greckokatolicka, burmistrz, Związek Ukraińców w Polsce i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.