Pastor Steven D. Reece „Człowiekiem Pojednania”
01 lutego 2023 | 06:30 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała tytuł Człowiek Pojednania pastorowi Stevenowi D. Reece. We wtorek w warszawskiej synagodze Nożyków odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnienia.
Uroczystość poprowadził Zbigniew Nosowski, chrześcijański współprzewodniczący PRChiz. Przypomniał historię i znaczenie wyróżnienia „Człowiek Pojednania”. Przyznawane jest ono za dany rok osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.
Prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący PRChiŻ ze strony żydowskiej, wygłosił laudację. Zauważył, że pastor Steven D. Reece jest już 31. laureatem, jednak zasłużył się w sposób niezwykły, inaczej niż poprzednicy.
– Amerykanin, bez koneksji polskich ani żydowskich, gdy przyjechał do Polski nic nie wiedział o żydowskich cmentarzach, nic nie zapowiadało, że zostanie od nich ekspertem, że wypracuje swój własny sposób prowadzenia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego – mówił, przytaczając działalność pastora Reece w Polsce.
Wskazał, że miejscem zwrotnym był cmentarz żydowski w Otwocku, w 2004 roku jeszcze bardzo zaniedbany i prawie niewidoczny. „Zrozumiał wówczas, że może nie tylko wiedzieć o Zagładzie, ale i coś czynnie zrobić” – i tak rozpoczęła się działalność porządkowania cmentarzy, najpierw z wolontariuszami z USA, oczywiście po konsultacjach ze stroną żydowską, w uszanowaniu religijnych zwyczajów. Podkreślił aspekt ekumeniczny – zaangażowania osób o różnych denominacjach chrześcijańskich oraz współpracę z lokalną społecznością. Zwrócił uwagę na to, że pastor jest nie tylko liderem, inspiratorem i koordynatorem, ale sam jest zaangażowany również w konkretne, fizyczne prace, nie obce mu jest posługiwanie się piłą mechaniczną.
Omawiając podstawy działań Stevena Reece podkreślił, że jest to dzieło przede wszystkim wypływające z miłosierdzia, pragnienia realizowania miłości Boga i bliźniego. Metodą pracy jest cierpliwe budowanie wzajemnych relacji zaangażowanych osób, celem natomiast – zbliżenie, porozumienie, pojednanie.
Zamysłem jest szczególny model dialogu międzyreligijnego – twarzą w twarz, w małych grupkach, przy pracy fizycznej, na opuszczonych cmentarzach. Ta przestrzeń cmentarza potraktowana jest jako szczególnie korzystna dla dialogu.
Odnosząc się do kontrowersji czy protestanci z Ameryki nie mają czasem na celu przy okazji nawracania Żydów, prof. Krajewski wskazał na słowa pastora, podkreślającego swój kodeks etyczny – Żydzi są szanowani jako korzeń wszystkiego, co chrześcijanie wiedzą o Bogu, a jedyną motywacją jest miłosierdzie.
Po wręczeniu pamiątkowego dyplomu i akcencie muzycznym, pełen wzruszenia głos zabrał pastor Steven Reece. Wyraził wdzięczność Bogu, współpracownikom o Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów oraz przytoczył swoją historię zaangażowania w projekt ochrony dziedzictwa, jakie stanowią żydowskie cmentarze w Polsce oraz dialog chrześcijańsko-żydowski. Wskazał, że owocem działalności jest nie tylko proces pojednania, ale i piękne przyjaźnie.
Pastor Steven D. Reece od szesnastu lat kieruje działaniami amerykańskich baptystów na żydowskich cmentarzach w Polsce. Co roku przyjeżdżają do naszego kraju, aby porządkować kolejna miejsca. Zaczął te działania od Otwocka w roku 2006. Założył fundację Matzevah, która kontynuuje te działania w różnych miejscach Polski, do tej pory już w kilkunastu miejscowościach. Steven Reece jest obecnie doradcą European Jewish Cemeteries Advisory Network.
Honorowy tytuł „Człowiek Pojednania” przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski działającym na rzecz większego zbliżenia i porozumienia chrześcijan i Żydów, zwłaszcza w Polsce, w uznaniu ich wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania wyznawców obu religii.
Więcej informacji na stronie: prchiz.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.