Patriarcha Bartłomiej I wzywa do wspólnych działań wobec zmian klimatycznych
02 września 2019 | 15:00 | ts (KAI) / hsz | Stambuł Ⓒ Ⓟ
Zmiany klimatyczne i aktualna polityka wobec środowiska naturalnego świadczą o tym, że „świat stanowi jedną całość, gdyż nasze problemy mają charakter globalny i są wspólne dla wszystkich”. Dlatego, aby chronić się przed zagrożeniami, konieczna jest wspólna droga i wspólne działania. Podkreślił to ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I w liście pasterskim z okazji obchodzonego 1 września Dnia Stworzenia. „Jest rzeczą nie do pomyślenia, aby ludzkość świadoma wielkości tej problematyki zachowywała się w dalszym ciągu tak, jakby nic o tym nie wiedziała”, stwierdził honorowy zwierzchnik światowego prawosławia.
Po raz kolejny patriarcha Bartłomiej ostro skrytykował panujący model rozwoju gospodarczego „z fetyszyzmem dyktatorów wzrostu gospodarczego i maksymalizowania zysków”. W dalszym ciągu panuje jeszcze pogląd, że „nie ma innej opcji” i nieprzystosowanie się do nieubłaganej logiki gospodarczej prowadzi do niekontrolowanych sytuacji społecznych i gospodarczych.
„Ale taki pogląd jeszcze bardziej zaostrzył problemy ekologiczne i społeczne, a jednocześnie niedoceniane są, lub dyskredytowane alternatywne możliwości rozwoju i siła społecznej solidarności oraz sprawiedliwości”, napisał patriarcha Bartłomiej. Podkreślił też, że „troska o ochronę i zachowanie dzieła stworzenia i wkład na rzecz sprawiedliwości społecznej są z sobą nierozłącznie związane”.
Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola przypomniał też postać swego poprzednika Dymitriosa (Dymitra), który przed 30 laty zaprosił „cały świat prawosławny i chrześcijański”, aby 1 września „modlić się do Stwórcy świata: z wdzięcznością za wielki dar stworzenia świata i prośbą o jego ochronę oraz zbawienie”. Ta inicjatywa została przyjęta z wdzięcznością w 1992 roku przez cały świat prawosławny, dołączyły do niej także lokalne Kościoły katolickie i ewangelickie.„Jest sprawą ważną, aby ta inicjatywa nie ograniczała się tylko do wiernych prawosławnych, bowiem jest skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli”, napisał w swoim liście pasterskim patriarcha Bartłomiej. Przypomniał, że troska o środowisko nie jest żadną działalnością dodatkową dla życia kościelnego, lecz jego wyraźnym wyrazem. „Poszanowanie wobec stworzenia i jego ochrona są wymiarem naszej wiary oraz treścią naszego życia w Kościele i dla Kościoła”, a samo życie Kościoła jest „przeżywaną ekologią” – „czynnym szacunkiem wobec stworzenia i troską o nie”.
Bartłomiej przypomniał, że dla wspólnoty wiernych natura nie jest obiektem ani materiałem używanym dla zaspokojenia potrzeb jednostki i ludzkości”, lecz czymś, co stworzył Bóg jako osoba i Bóg zaprasza nas, abyśmy tę naturę szanowali i chronili”. W ten sposób ludzie stali się „współpracownikami” Boga i „administratorami” Jego stworzenia.
Patriarcha zaapelował do Kościoła prawosławnego, aby bardziej aktywnie działał na rzecz praktycznego stosowania ekologicznych i społecznych konsekwencji wiary. Archidiecezje i metropolie, parafie i klasztory powinny prowadzić inicjatywy ekologiczne na rzecz ochrony środowiska i różnorodne programy dotyczące zachowań przyjaznych wobec środowiska. W sposób szczególny należy się zatroszczyć o chrześcijańskie wskazania dla młodzieży, „przygotowując ją do rozwijania etosu ekologicznego i solidarnych zachowań”. Wychowanie ekologiczne musi też być bardziej uwzględniane w programach nauczania na wydziałach teologicznych, gdyż „wielkie problemy ludzkości nie mogą być rozwiązywane bez orientacji duchowej”.
Dzień 1 września obchodzony jest w Kościele prawosławnym jako Dzień Stworzenia, jest jednocześnie początkiem roku kościelnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.