Patriarcha Bartłomiej poświęci kamień węgielny pod budowę prawosławnej świątyni Hagia Sophia
28 listopada 2015 | 11:40 | mp, tk, orthodox.pl / br Ⓒ Ⓟ
5 grudnia 2015 roku, o godz. 11.00 zwierzchnik światowego prawosławia, arcybiskup Konstantynopola i ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I, przewodniczyć będzie uroczystości poświęcenia i położenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi pw. św. Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie przy ul. Puławskiej 568.
W uroczystości weźmie udział abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski wraz innymi biskupami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zaproszony jest też prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Uroczystościom przewodniczyć będzie Bartłomiej, Arcybiskup Konstantynopola, Patriarcha Ekumeniczny.
„Świątynię pod wezwaniem Hagia Sophia, wznosi się w danym kraju zgodnie z tradycją wówczas, gdy Kościół prawosławny jest już mocno zakorzeniony i ma charakter stabilny. Można powiedzieć, że Kościół prawosławny na ziemiach polskich, istniejący tu od wieków, po burzliwych czasach komunizmu, teraz w wolnej Polsce taką właśnie stabilność, umożliwiającą mu nieskrępowaną działalność, z pewnością osiągnął” – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Doroteusz Sawicki z tegoż Kościoła.
Świątynia zaprojektowana przez warszawskiego architekta Andrzeja Markowskiego ma przypominać słynną Hagia Sophia w Stambule, tylko w mniejszej skali. Warszawska cerkiew będzie miała wymiary 36,9 x 30 m, a kopuła osiągnie wysokość 21,6 m. Ściany zostaną ozdobione mozaikami i freskami.
Osobą odpowiedzialną i koordynatorem prac jest ks. prot. Adam Siemieniuk. Wykonawcą prac jest warszawska firma Budrem Group Sp. z. o.o.
Cerkiew zostanie wzniesiona na granicy Warszawy z gminą Lesznowola, po prawej stronie ul. Puławskiej jadąc w kierunku Piaseczna. Działkę na ten cel Kościół prawosławny zakupił za pieniądze uzyskane z odszkodowania za grunt utracony po wojnie na mocy dekretu Bieruta, przy ul. Wolskiej 139. „To teren zroszony krwią zamęczonych tam w 1944 roku wychowanków prawosławnego sierocińca. Ta skrwawiona ziemia, niczym relikwia złożona zostanie podczas poświęcenia kamienia węgielnego i uświęci miejsce budowy. Będzie to pomnik naszej miłości i wiary następnym pokoleniom” – zapowiada abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski.
Gdy powstanie cerkiew na Ursynowie, wyznawcy prawosławia mieszkający w południowej części Warszawy i w Piasecznie będą mieli znacznie bliżej na nabożeństwa. Obecnie jeżdżą na liturgie do cerkwi św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze lub do cerkwi św. Jana Klimaka na Woli.
W Polsce żyje ok. 600 tys. wyznawców prawosławia. Szacuje się, że blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce mieszka na Białostocczyźnie. W Warszawie mieszka ich ok. 30 tys.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.