Patriarcha Cyryl częściowo dopuścił język rosyjski w liturgii
24 grudnia 2019 | 07:00 | pb (KAI/ria.ru/egliserusse.eu) / hsz | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl dopuścił używanie współczesnego języka rosyjskiego w niektórych elementach liturgii. Dotychczas jej całość w Rosyjskim Kościele Prawosławnym sprawowana była w języku starocerkiewnosłowiańskim.
W przemówieniu wygłoszonym podczas zgromadzenia diecezjalnego w Moskwie hierarcha uznał, że tam, gdzie „wierni są na to gotowi” można fragmenty biblijne ze Starego i Nowego Testamentu, których tekst jest mało dla nich zrozumiały, odczytywać po rosyjsku. Dotyczy to także czytania Ewangelii w czasie nabożeństw odprawianych na prośbę parafian oraz pełnej lektury czterech Ewangelii podczas Wielkiego Tygodnia, które w praktyce trwa przez cały Wielki Post.
Patriarcha dodał, że w kwestii używania języka rosyjskiego duchowni muszą zwracać uwagę na życzenia swoich wiernych, gdyż w jednej parafii wprowadzenie rosyjskiego może być przyjęte z wdzięcznością, a w innej spotkać się z niezadowoleniem jako zerwanie z tysiącletnim zwyczajem. Celem księdza nie jest bowiem „realizacja tego, co mu się wydaje teoretycznie słuszne, lecz pomoc parafianom we wzrastaniu w miłości do liturgii”.
Jednocześnie Cyryl odrzucił możliwość korzystania z rosyjskiej wersji całej liturgii, jak również skrócenia niektórych jej części.
Stworzony przez świętych Cyryla i Metodego w IX w. staro-cerkiewno-słowiański jest oficjalnym językiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W niektórych innych Kościołach prawosławnych w krajach słowiańskich (np. w Polsce, Serbii i Bułgarii) dozwolone jest używanie w liturgii również języków narodowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.