Patriarcha Cyryl podniósł bp. Beniamina do godności patriarszego egzarchy Białorusi
10 września 2020 | 21:15 | kg (KAI/B-I) / hsz | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl podniósł dotychczasowego biskupa borysowskiego i marjinogorskiego Beniamina do godności metropolity mińskiego i zasławskiego, patriarszego egzarcha całej Białorusi. W uroczystości, która odbyła się 6 września w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela, wzięła udział delegacji biskupów, duchownych, osób konsekrowanych i świeckich Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (BKP).
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) dokonał tego obrzędu w czasie tzw. Malego Wejścia (jedna z głównych części liturgii biskupiej), wykonując tym samym postanowienie Świętego Synodu RKP z 25 sierpnia o powołaniu bp. Beniamina na nowego egzarchę BKP.
Po całej ceremonii głos zabrał nowy egzarcha. Przyznał, że niełatwo mu było ogarnąć myślami „taki nieoczekiwany zwrot” w jego życiu, dodając, że odpowiedzi na pojawiające się w tym czasie pytania, myśli i uczucia szukał w Piśmie Świętym i w dziejach Matki-Kościoła. „Zdaję sobie sprawę, że służba ta jest i wysoka, i odpowiedzialna, a słowa, które Pan skierował niegdyś do Apostoła Piotra, czy kocha Go i że paść Jego owce, dotyczą także mnie” – mówił dalej nowy zwierzchnik BKP. Zwracając się do głowy RKP zaznaczył, że nie będzie w stanie pełnić swej posługi bez wsparcia, zwłaszcza modlitewnego, jego, braci biskupów i mieszkańców Białorusi oraz tych wszystkich, którzy modlą się w innych krajach i narodach.
Metropolita Beniamin wspomniał również o obchodach przypadających w tym roku rocznicach: 500 – założenia klasztoru w Żyrowicach i 550 – ukazania się cudownego obrazu Matki Bożej Żyrowickiej. Z tej okazji wręczył Cyrylowi wierną kopię Jej wizerunku.
Zwierzchnik RKP ze swej strony wyraził radość z wybrania właśnie tego biskupa na mińską stolicę metropolitalną i że wybór ów na posiedzeniu Świętego Synodu Patriarchatu Moskiewskiego był całkowicie jednogłośny, że nikt nie powiedział, żeby poczekać z tą decyzją. „Jednomyślność Synodu świadczy o wielkim zaufaniu do Waszej Ekscelencji, opartym na wiedzy o Waszym życiu, pracy i o Waszych poglądach na współczesne problemy prawosławne” – oświadczył patriarcha. Dodał, że najważniejsze jest jednak „szczere i serdeczne powołanie do bycia kapłanem”.
Wyraził nadzieję, że „w tym czasie, który trudno nazwać łatwym, w tym także dla Białej Rusi”, nowy zwierzchnik BKP znajdzie w sobie mądrość i siłę duchową, aby prowadzić swój naród i unikać wszelkich podziałów, „które mogłyby wyrządzić niepowetowaną szkodę duchowemu i narodowemu życiu mieszkańców kraju oraz aby nie tylko pokój, lecz także sprawiedliwość zatriumfowały w społeczeństwie białoruskim”.
Metropolita Beniamin urodził się on 16 września 1968 jako Witalij I. Tupieka w Łukińcu (obwód brzeski). Po ukończeniu w 1985 szkoły średniej podjął studia na wydziale radiofizyki i elektroniki Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, które przerwał na czas służby wojskowej w latach 1987-89. Następnie wrócił na uczelnię i ukończył ją w czerwcu 1992 ze stopniem inżyniera radiofizyka.
Ale już w sierpniu tegoż roku rozpoczął naukę w stołecznym seminarium duchownym i po 3. roku wstąpił do klasztoru Zaśnięcia Matki Bożej w Żyrowicach. Tam też 16 grudnia 1994 został postrzyżony na mnicha, przyjmując imię Beniamin. 13 lutego 1995 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1996-99 kształcił się w mińskiej akademii duchownej. 14 grudnia 1999 otrzymał godność ihumena, a 20 maja 2006 – archimandryty (wyższe stopnie w hierarchii zakonnej).
W dniach 27-29 stycznia 2009 był jednym z delegatów eparchii mińskiej na Synod Lokalny RKP, na którym wybrano patriarchę Cyryla. 1 lipca tegoż roku został przełożonym klasztoru Zwiastowania w Ladach (eparchia borysowska).
Na swym posiedzeniu 5 marca 2010 Święty Synod RKP powołał o. Beniamina na biskupa borysowskiego, wikariusza (biskupa pomocniczego) eparchii mińskiej. Chirotonię (sakrę) nominat przyjął 21 tegoż miesiąca z rąk patriarchy Cyryla w Moskwie. W latach 2010-15 bp Beniamin kierował wydziałem wydawniczym BKP, a 26 czerwca 2014 został pierwszym przewodniczącym nowo utworzonego Synodalnego Wydziału Oświaty Religijnej i Katechizacji oraz wiceprzewodniczącym Sądu Kościelnego Egzarchatu Białoruskiego. 23 października tegoż roku został mianowany biskupem borysowskim i marjinogorskim. Obecnie zaś stanął na czele Białoruskiego Kościoła Prawosławnego jako metropolita miński i zasławski z tymczasowym zachowaniem swego dotychczasowego urzędu.
Patriarszy Egzarchat Białorusi istnieje od października 1989. Na początku br. w jego skład wchodziło 15 diecezji z 1878 parafiami i 35 klasztorami, a posługiwało w nim 15 biskupów, 1672 księży, 192 diakonów oraz 519 zakonników i zakonnic. Pierwszym egzarchą całej Białorusi (formalnie od 16 grudnia 1989) był metropolita miński i słucki Filaret (Wachromiejew), który ustąpił 25 grudnia 2013 a jego miejsce zajął dotychczasowy metropolita riazański Paweł (Ponomariow), jego z kolei zastąpił 25 sierpnia br. właśnie dotychczasowy biskup borysowski i marjinogorski Beniamin (Tupieka)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.