Patriarcha ekumeniczny w Rzymie
29 czerwca 2004 | 09:16 | kg, bł //mr Ⓒ Ⓟ
W tegorocznych uroczystościach ku czci świętych Piotra i Pawła, Patronów Stolicy Apostolskiej, bierze udział patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. Podczas Mszy pod przewodnictwem Jana Pawła II patriarcha wygłosi kazanie i odmówi wspólne wyznanie wiary.
Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik światowego prawosławia, należy do najwybitniejszych postaci całego chrześcijaństwa. Wszechstronnie uzdolniony i wykształcony, także na uczelniach katolickich, jest głęboko zaangażowany w sprawy ruchu ekumenicznego. Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola jest poliglotą: zna biegle nie tylko grecki i turecki, ale również angielski, francuski, niemiecki i włoski, a także łacinę.
Przyszedł na świat 29 lutego 1940 r. jako Dimitrios Archondonis na tureckiej wyspie Imbros, która wówczas miała charakter w większości grecki, a dziś niemal wyłącznie turecki i muzułmański. W 1961 r. ukończył szkołę teologiczną na wyspie Chalki, po czym otrzymał święcenia diakońskie i imię zakonne Bartłomiej. Przez 3 lata służył w armii tureckiej, a następnie w latach 1963-8 studiował w Rzymie w Papieskim Instytucie Wschodnim, zgłębiając prawosławne prawo kanoniczne. Kształcił się też w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów w Bosey koło Genewy i na Uniwersytecie Monachijskim w Niemczech.
W latach 1968-72 był wykładowcą w swej dawnej szkole w Chalki, i tam 19 października 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w kilka miesięcy później otrzymał tytuł archimandryty. W 1972 r. został sekretarzem nowo wybranego wówczas (po śmierci Atenagorasa) patriarchy Dimitriosa I. 25 grudnia 1973 r. przyjął chirotonię (sakrę biskupią) jako metropolita Filadelfii – jednej z kilkunastu małych eparchii (diecezji) tytularnych Patriarchatu w Turcji. W marcu następnego roku powołano go w skład Świętego Synodu Patriarchatu Ekumenicznego, złożonego z 12 hierarchów. 9 stycznia 1990 r. Synod mianował go metropolitą Chalcedonu – jest to drugie po patriarsze stanowisko w tym Kościele.
Po śmierci Dimitriosa Święty Synod powołał 22 października 1991 r. 51-letniego wówczas metropolitę na 273. patriarchę ekumenicznego. Intronizacja odbyła się w katedrze patriarszej pw. św. Jerzego w Fanarze 2 listopada tegoż roku.
Patriarcha Bartłomiej jest doktorem honoris causa szeregu uczelni teologicznych i świeckich w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach. Bardzo zaangażowany w dzieło jedności chrześcijan reprezentował swój Kościół na wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach teologicznych i ekumenicznych. W latach 1989-91 stał na czele delegacji Patriarchatu Ekumenicznego, udających się, zgodnie z wieloletnią tradycją, do Rzymu na uroczystości św. Piotra i Pawła, a już jako głowa swego Kościoła kilkakrotnie odwiedzał Jana Pawła II.
Wiele podróżował i nadal podróżuje, przede wszystkim do lokalnych Kościołów prawosławnych, traktując te wyjazdy jako część swej misji jednoczenia i przewodniczenia światu prawosławnemu. Odwiedzał także inne Kościoły chrześcijańskie, m.in. w Polsce (2000 r.), Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Japonii, Korei Południowej, Etiopii, Stanach Zjednoczonych. Parokrotnie był też gościem świeckich organizacji międzynarodowych, np. w latach 1993-94 złożył wizyty w Radzie Europy i przemawiał w Parlamencie Europejskim.
Patriarcha Bartłomiej lubi dzieci i potrafi łatwo nawiązać z nimi kontakt. Utrzymuje stare i łatwo nawiązuje nowe przyjaźnie, zarówno z ludźmi, z którymi najczęściej i najbliżej współpracuje, jak i z osobami spoza swego otoczenia, w tym również z muzułmanami, włącznie z osobami uprzedzonymi do chrześcijaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.