Patriarcha Filaret chce zmienić statut nowego Kościoła prawosławnego
16 marca 2019 | 10:57 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Obowiązujący obecnie statut Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) ma swoje wady, toteż na najbliższym Soborze Lokalnym należy go zmienić – uważa honorowy patriarcha PKU Filaret. W rozmowie z ukraińskim portalem informacyjnym „Gławkom” przedstawił on swoje uwagi na temat dotychczasowej działalności istniejącego od 3 miesięcy Kościoła.
90-letni hierarcha przyznał, że dotychczasowy statut PKU nie zadowala go, dlatego na najbliższym Soborze Lokalnym „należy przyjąć nowy statut Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, nie metropolii kijowskiej w składzie Patriarchatu Konstantynopola”. Obecnie PKU opiera swą działalność na statucie greckim, tymczasem jako Kościół autokefaliczny (niezależny) musi mieć własny, ukraiński, który winien zostać zatwierdzony na Soborze Lokalnym – podkreślił patriarcha.
Wśród niedostatków obecnych przepisów wymienił tryb powoływania stałych członków Synodu Biskupów. Za najważniejsze uznał zwiększenie ich liczby z dotychczasowych trzech do mniej więcej dwunastu, pozostałym biskupom należy zapewnić udział w obradach tego gremium na zasadach rotacyjności jako niestałym członkom Synodu.
Poza tym wśród stałych członków Synodu Biskupów winni się znaleźć cieszący się autorytetem hierarchowie z różnych części kraju – środkowej, zachodniej, wschodniej, z północy i południa. „Chodzi o to, aby cała Ukraina była tam reprezentowana, tak jak to było dotychczas w Patriarchacie Kijowskim” – wyjaśnił rozmówca portalu. Dodał, że tak było zresztą w Kościele ukraińskim do chwili podzielenia go na część kijowską i moskiewską.
Zdaniem honorowego patriarchy należy najpierw zwołać Sobór Lokalny, którego uczestnicy uchwalą nowy statut i na jego podstawie powołać nowy skład Synodu Biskupów.
Filaret uważa również, że Patriarchat Konstantynopola nie będzie przeszkadzał ani utrudniał przyjęcia nowego dokumentu, gdyż już wcześniej „powiedzieli nam oni [Grecy], żebyśmy najpierw przyjęli ten statut, jaki wam proponujemy, a gdy otrzymacie tomos [dekret] o autokefalii, to jako Kościół autokefaliczny możecie uchwalić taki statut, jakiego potrzebujecie”.
Prawosławny Kościół Ukrainy powstał na soborze zjednoczeniowym dokładnie trzy miesiące temu – 15 grudnia 2018 w Kijowie. Utworzyły go dwa niekanoniczne do tego czasu Ukraińskie Kościoły Prawosławne: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny oraz kilku hierarchów z Patriarchatu Moskiewskiego. Nowa struktura kościelna otrzymała 6 stycznia br. W Stambule od patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja tomos o autokefalii a 3 lutego zwierzchnik PKU metropolita Epifaniusz uroczyście objął w nim władzę jako metropolita kijowski i całej Ukrainy.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.