Patriarcha koptyjski za wspólną datą Wielkanocy
09 maja 2014 | 10:09 | kg (KAI/FIDES) / am Ⓒ Ⓟ
W liście do papieża Franciszka z okazji pierwszej rocznicy spotkania z nim w Watykanie zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha Teodor II (Tawadros) zaproponował podjęcie działań na rzecz wspólnej daty świętowania Wielkanocy przez wszystkich chrześcijan.
Powiadomił o tym watykańską agencję misyjną FIDES rzecznik Kościoła, dodając, że wręczył list w tej sprawie nuncjuszowi apostolskiemu w Egipcie abp. Jeanowi-Paulowi Gobelowi, gdy ten odwiedził 6 maja patriarchę.
Dyplomata papieski ze swej strony powiedział, że przekazał gospodarzowi spotkania zaproszenie na październikowy Synod Biskupów nt. rodziny z prośbą o wysłanie na to zgromadzenie swego przedstawiciela.
Patriarcha Teodor II urodził się 4 listopada 1952 w mieście Mansur w Egipcie jako Wagih Sobhy Baky Soliman. W 1986 wstąpił do klasztoru Anba-Bishoy, składając w nim w 1988 roku śluby wieczyste, a 23 grudnia 1989 przyjął święcenia kapłańskie. 15 czerwca 1997 ówczesny patriarcha Szenuda III mianował go biskupem pomocniczym w Damanhour-Beheira przy 76-letnim metropolicie Pachomiuszu. 4 listopada 2012 zgromadzenie 2,4 tys. koptyjskich duchownych i świeckich wybrało go na 118. patriarchę, papieża Aleksandrii dla koptów. 10 maja ub.r. spotkał się w Watykanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.
Koptowie są największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie. Wywodzą się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista. Według różnych danych liczba koptów waha się od 8 do 12 milionów w ponad 80-milionowym społeczeństwie Egiptu. Co najmniej pół miliona członków tego Kościoła żyje w diasporze, m.in. w Niemczech i Austrii oraz w USA i Australii.
Sprawa ujednolicenia daty obchodzenia największego święta chrześcijańskiego przez wszystkie Kościoły i wyznania jest szczególnie ostro odczuwana w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, gdzie od pokoleń żyją obok siebie członkowie różnych wspólnot chrześcijańskich, świętujących Paschę w różnych terminach. Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn: stosowania kalendarza gregoriańskiego (nowego stylu) przez chrześcijan zachodnich i niektórych wschodnich oraz kalendarza juliańskiego (starego stylu) przez większość chrześcijan wschodnich, a także z odmiennych sposobów wyliczania dat tego święta.
Ponadto właśnie w wypadku koptów (i związanego z nimi Kościoła etiopskiego) dochodzą do tego jeszcze własne sposoby obliczania czasu; u koptów jest to tzw. era męczenników, rozpoczynająca się w 284 – obecnie trwa tam rok 1730, co jeszcze bardziej komplikuje ustalenie wspólnej daty Wielkanocy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.