Drukuj Powrót do artykułu

Patriarcha serbski: kto pomaga ukraińskim schizmatykom jest wrogiem prawosławia

25 maja 2018 | 12:18 | pb (KAI/mospat.ru) / pz | Moskwa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. wikipedia

Każdy, kto pomaga ukraińskim schizmatykom jest wrogiem prawosławnych narodów słowiańskich i całego prawosławnego świata – oświadczył patriarcha serbski Ireneusz podczas wizyty w Moskwie.

Ukraiński Kościół Prawosławny podzielony jest na trzy wspólnoty: UKP Patriarchatu Moskiewskiego, UKP Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny UKP. Tylko pierwszy z nich jest kanoniczny, uznawany przez inne Kościoły prawosławne. Z kolei dwa ostatnie dążą do uzyskania od Patriarchatu Konstantynopola autokefalii (niezależności), by stworzyć jeden UKP. Starania te wspierają ukraińscy politycy na czele z prezydentem Petro Poroszenką. Sprzeciwia im się natomiast Patriarchat Moskiewski.

Patriarcha Ireneusz podkreślił, że „męczeński Kościół ukraiński – w miejscu, w którym święty książę Włodzimierz ochrzcił lud Świętej Rusi – jest dziś profanowany przez schizmatyckie świętokradztwo, przemoc i przelew krwi”. Dodał, że „Kościół serbski w pełni wspiera jedność i integralność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i zdecydowanie potępia działania unitów i schizmatyków, którzy rozrywają szatę Chrystusa przy chrzcielnym źródle kijowskiego chrztu, sprzedając tym samym swój lud wrogom wiary, którzy «skończą według swoich uczynków» (2 Kor 11,15)”.

Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego spotkał się z patriarchą moskiewskim i Całej Rusi Cyrylem. Odebrał także przyznaną mu nagrodę Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów Chrześcijańskich.

Wersja do druku

Przeczytaj także

25 maja 2018 12:22

Caritas Polska: 3 mln zł dla potrzebujących w Nepalu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.