Patriarchat Rumuński chce utworzyć własną strukturę kościelną na Ukrainie
02 marca 2024 | 10:22 | RISU, kg | Bukareszt Ⓒ Ⓟ
Święty Synod Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego (RmKP) na swym posiedzeniu 29 lutego pod przewodnictwem patriarchy Daniela postanowił utworzyć własną kanoniczną strukturę organizacyjną na Ukrainie pod nazwą Rumuński Kościół Prawosławny na Ukrainie. Miałoby to na celu „pobłogosławienie, zachęcenie i wsparcie rumuńskojęzycznych wspólnot prawosławnych na Ukrainie do odnowienia więzi z rumuńskim Kościołem-Matką”.
Uczestnicy obrad potwierdzili ponadto, iż „wszyscy duchowni rumuńscy ze swą owczarnią z Mołdawii, powracający do metropolii besarabskiej [tak, według strony rumuńskiej, nazywa się obecna metropolia mołdawska, obejmująca cały ten kraj – KAI] są duchownymi kanonicznymi i błogosławionymi wiernymi”. Toteż „wszelkie sankcje dyscyplinarne, wymierzone w nich, z powodu ich członkostwa w RmKP, uznaje się za nieważne, zgodnie z postanowieniem Synodu nr 8090 z 19 grudnia 1992 roku” – głosi komunikat synodalny.
Synod postanowił również utworzyć swoje diecezje dla prawosławnych Rumunów w Wielkiej Brytanii (z siedzibą w Londynie) oraz w Irlandii i Islandii (w Dublinie) i powołać dla nich biskupów, a także podjął szereg decyzji dotyczących życia wewnętrznego Kościoła rumuńskiego. Postanowiono m.in. przeprowadzić przez cały marzec zbiórkę pieniędzy jako pomoc w budowie domów w Armenii dla uchodźców ormiańskich z Karabachu Górskiego.
Na terenie Ukrainy działa około stu rumuńskojęzycznych parafii prawosławnych w ramach Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (należącego do Patriarchatu Moskiewskiego), głównie w obwodzie czerniowieckim i w mniejszym stopniu w obwodach zaporoskim i odeskim. W parafiach znajdujących się na Bukownie wierni od dawna używają kalendarza nowojuliańskiego (nowego stylu). Ze swej strony Święty Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy utworzył 27 lipca 2019 oddzielny wikariat dla wiernych języka rumuńskiego, mieszkających na Ukrainie, korzystający z szerokiego samorządu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.