Paulini w świątecznym czasie zapraszają na Jasną Górę
23 grudnia 2021 | 17:57 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem upływają na Jasnej Górze na intensywnych przygotowaniach duchowych i zewnętrznych. Wielu korzysta ze spowiedzi, która trwa w Kaplicy Sakramentu i Pokuty od wczesnego rana do wieczora. Paulini zapraszają do Sanktuarium na spotkanie z Matką Bożą i Nowonarodzonym Jezusem, a tych, którzy nie mogą tu pielgrzymować osobiście zachęcają do duchowej łączności za pośrednictwem mediów.
W wigilię Bożego Narodzenia, a więc jutro zakończenie nowenny do Dzieciątka Jezus odbędzie się podczas ostatniej tego dnia Mszy św. o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej. Potem także paulini udają się na wspólną modlitwę i wieczerzę wigilijną.
Tradycyjnie Pasterka odprawiona zostanie o godz. 24.00 w bazylice pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Po niej Dzieciątko Jezus zostanie przeniesione do szopki znajdującej się na jasnogórskim dziedzińcu.
Msza św. pasterska transmitowana będzie na kanale YouTube Jasnej Góry, w Telewizji Antena TV i przez Radio Jasna Góra.
Pasterka o północy odprawiona zostanie także w Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach.
W Boże Narodzenie, 25 grudnia świąteczna Suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Transmisja na kanale YouTube Jasnej Góry i w Radiu Jasna Góra.
Po Mszy św. odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”.
Wierni przybywający na Jasną Górę w czasie świątecznym będą mogli nawiedzać jasnogórskie szopki i oddać pokłon Dzieciątku. Jest tradycyjna „Betlejemka” na dziedzińcu przed Bazyliką, jest żłóbek w samej Bazylice po lewej stronie w nawie bocznej i szopka ruchoma, umiejscowiona na fosach w otwartej przestrzeni – ta otwarta będzie od poniedziałku do piątku od godz.9.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od godz. 9.00 do 20.00.
W niedzielę, 26 grudnia w uroczystość św. Rodziny trwać będzie modlitwa o uświęcenie rodzin. Transmisje telewizyjne Mszy świętych tego dnia z Kaplicy Matki Bożej: o godz. 7.00 – Telewizja Antena TV, godz. 9.30 – Telewizja Trwam, godz. 11.00 – TVP1.
W Jasnogórskim Wieczerniku – namiocie czeka już kolorowy świerkowy las. 40 drzewek bożonarodzeniowych przystrojonych przez uczestników Konkursu na Wieczernikową Choinkę będzie można zobaczyć i zagłosować na to najpiękniejsze, od Bożego Narodzenia.
Jak podkreślają dzieci i wychowawcy, konkurs jest też okazją do przygotowania do Narodzenia Pańskiego, wyrazem dziecięcej kreatywności a twórcom ozdób i oglądającym przynosi wiele radości.
Głosowanie odbywać się będzie od Bożego Narodzenia do 30 grudnia w tradycyjnej formie przez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn w Wieczerniku, a do 3 stycznia także online poprzez stronę Radia Jasna Góra.
– Tutaj w polskim Betlejem bardzo starannie przygotowujemy się do świąt i przeżywamy je w sposób bardzo podniosły i uroczysty, pielęgnując rozmaite polskie tradycje – mówił do dziennikarzy przeor Jasnej Góry. – Zapraszamy na te święta na Jasną Górę, zapraszamy, by zobaczyć nie tylko piękną ruchomą inscenizację, szopkę przed Bazyliką i w samej Bazylice, ale by pomodlić się i przeżywać uroczystości w dziękczynieniu, radości i prośbie o to, byśmy zawsze byli dla siebie ludźmi otwartymi – powiedział o. Samuel Pacholski. Jasnogórski przeor podkreślił, że „otwartość na Boga oznacza zaproszenie do takiej samej otwartości nas samych na drugiego człowieka i tego chciałbym wszystkim życzyć”.
Szczególnie serdecznie za pośrednictwem mediów pozdrowił także Polonię rozsianą w różnych krajach świata: „pozdrawiam naszych rodaków i życzę byście tam, gdzie jesteście, przeżywali te święta łącząc się duchowo z nami, z Jasną Górą, gdzie Maryja – wskazując na Dzieciątko Jezus – swoją macierzyńską opieką otacza każdego z was”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.