Paweł Kowal w Watykanie o sytuacji na Ukrainie
19 lipca 2024 | 15:47 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ
Wojna na Ukrainie i powojenna odbudowa tego kraju były głównymi tematami rozmów przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala w Watykanie w dniach 17-18 lipca.
Z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, który dzisiaj udaje się z kilkudniową wizytą na Ukrainę, Paweł Kowal przez półtorej godziny rozmawiał o polityce wschodniej i obecnej sytuacji w związku z napaścią Rosji na Ukrainę i jej konsekwencjach. „Poinformowałem o stanowisku Polski wobec rosyjskiej agresji, jak ważne jest prawo międzynarodowe, Karta Narodów Zjednoczonych, jak ważny jest dla Polski sprzeciw wobec rosyjskiego rewizjonizmu. Rozmawialiśmy też o praktycznych aspektach, co możemy zrobić wspólnie w tej kwestii, ale też o aspektach prawnych wskazując na sprawę kluczową, czyli że jakiekolwiek rozmowy i negocjacje muszą z naszego punktu widzenia w 100 proc. uwzględniać kwestię nienaruszalności granic, co jest bardzo ważnym elementem polityki Watykanu, szczególnie w przypadku tego, co się dzieje teraz na Ukrainie. Jest to kluczowe i mamy w tej sprawie stuprocentową zgodność. Granice są nienaruszalne i nie mogą być siłowo zmieniane. W pełni zgodziliśmy się, że prawdziwą przyczyną wojny jest łamanie prawa międzynarodowego i rewizjonizm” – powiedział Paweł Kowal w rozmowie z KAI.
Rozmawiano też o współpracy humanitarnej. W tym kontekście wskazano m. in. na zaangażowanie jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Jako pełnomocnik polskiego rządu do spraw odbudowy Ukrainy, Paweł Kowal przedstawił różne plany związane z jej odbudową. Przypomniał, że przyszłym roku w Rzymie odbędzie się międzynarodowa konferencja ds. odbudowy Ukrainy z której organizacją była związana główna część jego wizyty we Włoszech.
Paweł Kowal mówił też o problemach z bezpieczeństwem na granicy wschodniej, o narodowym planie bezpieczeństwa „Tarcza Wschód” i inicjatywach rządu premiera Donalda Tuska. „Starałem się poinformować o polityce naszego rządu, planach, tak żeby pokazać skalę wyzwań jakie dzisiaj stoją przed nami. Oczywiście jeszcze jest jeden aspekt ważny dla naszych relacji, czyli prezydencja Polski w Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku. W tym kontekście warto podkreślać rolę Jana Pawła II i innych papieży wobec integracji europejskiej. Są to tematy, które trzeba przypominać, ponieważ są one często opacznie przedstawiane i interpretowane” – powiedział Kowal.
Poinformował, że dla zacieśnienia relacji Polski z Watykanem planowane jest utworzenie w parlamencie grupy przyjaźni Polska-Stolica Apostolska. Takie gremia posiadają już inne państwa.
Paweł Kowal spotkał się z też z podsekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami ks. prałatem Mirosławem Wachowskim.
Ponadto przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych spotkał się też z kierowniczym gremium Zakonu Maltańskiego, który „jest szczególnym partnerem w działaniach humanitarnych na Ukrainie”. W rozmowach wzięli udział: Riccardo Paternò di Montecupo, Wielki Kanclerz, Giampaolo Cantini, sekretarz generalny ds. zagranicznych, Ivo Graziani, szef gabinetu Wielkiego Szpitalnika, Niels Lorijn ambasador Zakonu w Polsce.
Przypomniał, że Zakon Maltański bardzo dużo robi i korzysta też z polskich środków pomocowych i humanitarnych. Rozmawiano o zacieśnieniu współpracy w inicjatywach humanitarnych szczególnie w Charkowie i Kijowie. Zaplanowano utworzenie grupy roboczej, która ma przygotować wspólny plan działania na rzecz Ukrainy i jej odbudowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.