Październik w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
02 października 2023 | 15:22 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Msza św. w intencji pomordowanych, więzionych i walczących za niepodległą Polskę, wernisaż wystawy fotograficzny „Ślad Pamięciowy”, Msza św. w intencji wszczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, premiera filmu dokumentalnego „Zapomniane Dziewczęta – historia Przysposobienia Wojskowego Kobiet oczami Haliny Wiśniewskiej” – to jedne z wydarzeń jakie odbędą się w październiku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Życie modlitewne jest stałym elementem życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Regularnie sprawuje się tam Eucharystię i nabożeństwa, każdej ważnej rocznicy i uroczystości państwowej towarzyszy modlitwa. Nie brakuje także innych patriotycznych wydarzeń upamiętniających polskich bohaterów.
W poniedziałek, 2 października o godzinie 18:00 w świetlicy Muzeum, odbędzie się spotkanie z Romualdem Rzeszutkiem, społecznikiem i pomysłodawcą pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu, wokół jego książki „Chcieli nas zakopać nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”. Wydarzenie prowadzi historyk Tadeusz Płużański.
Tradycyjnie w drugą niedzielę miesiąca, która w tym miesiącu przypada 8 października, odbędzie się Msza św. w intencji pomordowanych, więzionych i walczących za niepodległą Polskę. Eucharystia rozpocznie się o godzinie 9:00 w Pawilonie X. Poprowadzi ją ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum.
– Nabożeństwa nadają pewien rytm życia muzeum. A dla ludzi wierzących są okazją, by pomodlić się za ofiary właśnie w tym miejscu, w którym dokonał się ich bohaterski żywot. Musimy pamiętać, że stalinowscy więźniowie polityczni byli pozbawiani możliwości przeżywania praktyk religijnych, a dziś sprawujemy Mszę św. pośrodku tego najstraszniejszego miejsca – Pawilonu X. To znak zwycięstwa dobra i prawdy nad zbrodnią komunizmu – podkreślił w rozmowie z KAI ks. Trzaska.
18 października o godzinie 17.00 w pawilonie XII zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej o więźniach politycznych okresu stalinowskiego „Ślad Pamięciowy”, autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej. Następnego dnia w świetlicy, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Markiem Franczakiem, synem wachmistrza Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego walczącego z bronią w ręku. Spotkanie pt. „Widzenie na Rakowieckiej” poprowadzi Tadeusz Płużański.
Dla miłośników muzyki władze Muzeum zorganizowały koncert „Chopin na Rakowieckiej”, podczas którego wystąpi pianistka Aleksandra Hortensja Dąbek. Odbędzie się on 21 października o godzinie 17:00, także w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Jak co miesiąc, każdego 26 dnia miesiąca sprawna będzie także Msza św. w intencji beatyfikacji bp. Antoniego, której przewodniczy salezjanin ks. Jarek Wąsowicz. – Jest to nasza nadzieja i gorące pragnienie, aby abp Antoni Baraniak został jak najszybciej błogosławionym i mógł być dla nas wyjątkowym patronem. Pamiętajmy, że to właśnie on – dosłownie i w przenośni – dźwigał na swoich plecach ciężar odpowiedzialności za Kościół w Polsce. Komuniści chcieli poprzez uwięzienie, poniżanie i brutalne przesłuchania (a było ich 145) wymusić na bp. Baraniaku zeznania obciążające Prymasa bł. Stefana Wyszyńskiego. W naszym Muzeum znajduje się wystawa poświęcona tej szczególnej postaci. Niebawem będziemy obchodzić 70 rocznicę aresztowania Prymasa i bp. Baraniaka. Tego dnia w naszym Muzeum Eucharystię będzie sprawował Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i autor pierwszego tak bardzo obszernego opracowania, pt. „Teczki na Baraniaka – podkreśla ks. Trzaska.
Na zakończenie miesiąca, 28 października o godzinie 12:00, zaplanowano premierową projekcję filmu dokumentalnego „Zapomniane Dziewczęta – historia Przysposobienia Wojskowego Kobiet oczami Haliny Wiśniewskiej”. Współorganizatorem wydarzenia jest Ogólnopolska GRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Po nabożeństwach i niektórych wydarzaniach istnieje możliwość zwiedzania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Można tam zobaczyć cele, w których więziono i torturowano narodowych bohaterów, są tam pamiątki po nich, ich wizerunki, namacalne ślady ich obecności. Informacje o wszystkich Mszach św. i innych modlitewnych inicjatywach są dostępne na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Muzeum.
– Osobom, które jeszcze tu nie były, mówię, że wizytę tutaj można przyrównać do wizyty w dawnym obozie Auschwitz. To wstrząsające i głębokie przeżycie skali męczeństwa jakie ponosili polscy patrioci czasów stalinowskich i późniejszych. Wychodzący często przyznają, że do tej pory nie zdawali sobie sprawy, że tak bolesne miejsce istnieje na mapie Warszawy. Dodatkowo zwiedzający mogą osobiście przejść więziennymi korytarzami, wejść do cel, podziemi czy przejść dziedzińcem więziennym. Wstęp jest wolny, a zasady odwiedzin dostępne są na naszej stronie internetowej. Nie sposób opisać jest całość doświadczenia tego miejsca, dlatego serdecznie zapraszamy do przybycia. Nasi przewodnicy w sposób niezwykle opisowy i wrażliwy przedstawiają historię, ale i sylwetki osób tutaj więzionych – zachęca kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
***
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL to muzeum historyczne powstające w Warszawie, gromadzące pamiątki związane z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL. Mieści się na ul. Rakowieckiej 37, w budynkach zbudowanego na początku XX wieku więzienia mokotowskiego, wówczas jednego z najcięższych na terenie całego zaboru rosyjskiego. W nieludzkich warunkach więziono tam, przesłuchiwano, a w końcu zamordowano zastępcę Komendanta Głównego AK, generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Taki sam los spotkał legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, abp. Antoniego Baraniaka członków Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług oraz wielu innych polskich bohaterów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.