Pelplin: I Zjazd Dzieła Kolpinga
12 maja 2012 | 20:42 | xis Ⓒ Ⓟ
W Pelplinie odbył się 12 maja I Zjazd Dzieła Kolpinga w diecezji pelplińskiej, a jednocześnie pierwszy taki zjazd w Polsce. Rodziny Kolpinga dbają o własną formację duchową a jednocześnie angażują się w działania społeczne i parafialne, np. w działalność biur pracy w celu świadczenia pomocy bezrobotnym w znalezieniu pracy.
Obrady wszystkich członków należących do tzw. Rodzin Kolpinga z terenu diecezji pelplińskiej odbyły się w Bibliotece Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi. Wzięło w nich udział ponad 100 uczestników.
Zjazd miał na celu zespole sił Rodzin Kolpinga w ramach diecezji. Prezesem Dzieła Kolpinga na Polskę, a jednocześnie szefem w diecezji pelplińskiej jest ks. kan. Zenon Myszk. Wyraził on nadzieję, że inne diecezje pójdą w ślad za pelplińskim zjazdem i będą w swoich strukturach koordynować i wspierać prace i formację Rodzin Kolpinga.
Przewodniczący zarządu Dzieła Kolpinga w Polsce Józef Promny powiedział, że zjazd jest też naśladowaniem wzorców z Niemiec, które są ojczyzną bł. Adolfa Kolpinga i jego dzieła.
Rodziny Kolpinga dbają o własną formację duchową a jednocześnie angażują się w działania społeczne i parafialne, np. w działalność biur pracy w celu świadczenia pomocy bezrobotnym w znalezieniu pracy. Dzieło Kolpinga w Polsce pojawiło się już w okresie zaborów, zwłaszcza na terenach wpływów niemieckich. Zadaniem Dzieła było zrzeszanie czeladników i formowanie ich jako świadomych katolików.
Prężnie rozwijało się w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej nie mogło funkcjonować, odrodziło się dopiero po roku 1989. Obecnie skupia ono ponad tysiąc członków w 11 diecezjach.
Organizacje parafialne nazywane są „Rodzinami Kolpinga”. Obecnie włączają się w działania Dzieła Kolpinga całe rodziny. W czasie stanu wojennego w Polsce od 1981 r. Rodziny Kolpinga z Niemiec silnie wspierały materialnie Polaków, także przez liczne transporty z żywnością.
W Rodzinach Kolpinga nad formacją duszpasterską czuwają księża jako asystenci kościelni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.