Pelplin: 20-lecie Radia Głos i inauguracja Roku Życia Konsekrowanego
30 listopada 2014 | 11:29 | ks.is Ⓒ Ⓟ
W tym radiu można odczuć bicie serca diecezji – powiedział bp Ryszard Kasyna 29 listopada w katedrze w Pelplinie, gdzie obchodzono 20. rocznicę powstania diecezjalnego Radia Głos oraz inaugurację Roku Życia Konsekrowanego. Z okazji jubileuszu diecezjalnej rozgłośni biskup pelpliński podkreślił z uznaniem, że w Radiu Glos są obecne „tradycja Kościoła i żywy przekaz wiary”.
Obchody inauguracji Roku Życia Konsekrowanego rozpoczęła w kaplicy Collegium Marianum wspólna modlitwa i wysłuchanie konferencji o. Waldemara Barszcza przez przedstawicieli wszystkich zakonów i zgromadzeń posługujących w diecezji pelplińskiej. Następnie osoby konsekrowanego w uroczystej procesji przeszły do bazyliki katedralnej w Pelplinie, niosąc relikwie i obrazy założycieli swoich wspólnot.
W katedrze zebranych powitał dyrektor Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej Radia Głos. Ks. prałat Ireneusz Smagliński podkreślił, że powstanie Radio Głos dokonało się dzięki inicjatywie ówczesnego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Kapłan powiedział, że „nowa rzeczywistość w Polsce po 1989 r. dała szansę, aby Kościół w naszej Ojczyźnie, po latach niesprawiedliwego wykluczenia, mógł tworzyć niezależne media”. Dodał, że osobom tworzącym radio przed dwudziestu laty, którymi kierował od początku ks. Smagliński, przyświecało przekonanie zawarte w księdze Jozuego: „Panu, Bogu naszemu, chcemy służyć i głosu Jego chcemy słuchać” (Joz 24,24).
Patronem Radia Głos jest św. Jan Chrzciciel a zaczęło ono nadawanie swojego programu w pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 1994 r., dlatego główną formą jubileuszowego obchodu było oratorium „Parare vias Domini” skomponowane i zaprezentowane przez działający przy Radiu Głos zespół wokalno-instrumentalny „Na cały głos” oraz zaprzyjaźniony z nim zespół z Tczewa „Nieboskłonni”.
Po oratorium, które jest nieszporami ku czci św. Jana Chrzciciela, przemówił biskup pelpliński Ryszard Kasyna wyrażając radość „z dobra przekazanego nam przez pracę wszystkich osób działających z Radiem Głos”. Hierarcha podkreślił, że radość rozpoczynającego się Adwentu łączy się z radością dziękczynienia za dwadzieścia lat diecezjalnej rozgłośni.
Bp Kasyna nawiązał do zadań ewangelizacyjnych Radia Głos. „Dzisiaj także, zgodnie z dekretem erygującym radio, jego zadaniem pozostaje ewangelizacja” – powiedział biskup pelpliński, dodając, że ma ono „informować i nieustannie przypominać o ważnych wydarzeniach życia społecznego, kulturalnego, patriotycznego szczególnie społeczności lokalnej”.
Na tle różnych zadań, które radio Glos realizuje pierwszoplanowo jawi się potrzeba przybliżania życia Kościoła diecezji pelplińskiej, ale także wydarzeń z życia Kościoła w Polsce oraz Kościoła Powszechnego. „Radio Głos ma dalej sprawiać, aby wiara słuchaczy była żywą wiarą, świadomą i odpowiedzialną” – mówił dalej biskup. Bp Kasyna stwierdził, że to zadanie radio stara się spełniać każdego dnia swojej działalności i serdecznie dziękował za pracę wszystkim pracownikom i współpracownikom radia. Dziękował, że „radio Głos pozwala żyć życiem wiary Kościoła i budować wiarę w sercach słuchaczy”. Biskup wyraził się z uznaniem o programie radia, w którym jest „tak wiele przejawów ludzkiego życia”. Podkreślił obecność katechezy na antenie radiowej, transmisji Mszy św. z różnych miejsc, wspólnego różańca, różnych programów dla wszystkich grup wiekowych i zgodnie z wieloma zainteresowaniami słuchaczy. „W tym radiu można odczuć bicie serca diecezji w wielu miejscach” – podkreślił biskup pelpliński. Bp Kasyna wyraził uznanie, że w Radiu Glos są obecne „tradycja Kościoła i żywy przekaz wiary”.
Władze Miasta i Gminy Pelplin przekazały decyzję Rady Miasta o nadaniu Radiu Głos najwyższego swojego wyróżnienia, odznaczenia „Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin”.
Radio Głos nadaje swój program przez 24 godziny na dobę. Pełni misję w służbie Kościoła i środowiska lokalnego Pomorza, szczególnie Kaszub i Kociewia. Na stałe w rozgłośni pracuje 16 osób. Oprócz tego liczni wolontariusze, w tym profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego oraz Collegium Marianum – Liceum Katolickiego w Pelplinie. Radio Głos należy Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce. Rocznie przeprowadza około 360 wywiadów, nadaje około 350 bezpośrednich transmisji z diecezji, także z innych rejonów Polski i z Watykanu. Średnio rocznie przekazuje swoim słuchaczom około 2 tysiące newsów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.