Drukuj Powrót do artykułu

Pelplin: modlitwa dziękczynna za posługę biskupa Wiesława Śmigla

09 grudnia 2017 | 16:14 | ks. is | Pelplin Ⓒ Ⓟ

Podczas uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie diecezja pelplińska dziękowała dziś za posługę kapłańską i biskupią swojemu dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu Wiesławowi Śmiglowi, który wczoraj kanonicznie objął kierowanie diecezją toruńską. W homilii bp Śmigiel stwierdził: „jeżeli wybierzemy drogi, które daje nam Bóg przez swoich przełożonych, to drogi te są błogosławione”.

W słowie wstępnym przed liturgią biskup pelpliński Ryszard Kasyna dziękował bp. Śmiglowi za „sumienne przeprowadzanie wizytacji kanonicznych w parafiach”, udział w wielu gremiach doradczych diecezji i pracę wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Bp Wiesław Śmigiel wskazał w homilii, że Chrystus pokazywał apostołom, iż „ich mocą nie są środki, czy struktury ani sprawy materialne, lecz modlitwa i moc dana im od Jezusa Chrystusa”.

Zauważył, że „trzeba z wiarą patrzeć na swoje życie”. W tym kontekście z wdzięcznością mówił o swojej rodzinie, która zostawiała “ogromny margines wolności” a także seminarium duchownemu.

Nowy biskup toruński nawiązał również do ludzkich słabości i pragnień, które towarzyszą każdemu kapłanowi. „My w kapłaństwie nie możemy szukać swojej drogi, bo zawsze będzie to droga wyboista, trudna a czasem droga cierpienia”, mówił bp Śmigiel.

Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności a zarazem życzeń na posługę w diecezji toruńskiej biskupowi Wiesławowi Śmiglowi składali: kapłani, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, siostry zakonne, seminarium duchowne, rodziny oraz delegacja z Gruczna, rodzinnej parafii ks. biskupa Wiesława Śmigla.

Wczoraj biskup Wiesław Śmigiel kanonicznie objął urząd biskupa diecezjalnego w Toruniu, jutro zaś odbędzie uroczysty ingres do tamtejszej katedry.

Wersja do druku

Przeczytaj także

09 grudnia 2017 12:56

Hinduscy nacjonaliści zaatakowali chrześcijan

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.