Pelplin: modlitwa o jedność chrześcijan
21 stycznia 2011 | 10:51 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W Pelplinie wieczorem w czwartek 20 stycznia modlono się o jedność chrześcijan podczas Tygodnia Ekumenicznego. W programie znalazł się wykład ks. dra Krzysztofa Różańskiego oraz Msza św., której w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. We wprowadzeniu do liturgii hierarcha powiedział, że podział chrześcijan jest zgorszeniem i smuci, że dzieci Jednego Boga nie są jednością.
Mszę św. poprzedził wykład w Wyższym Seminarium Duchownym, który wygłosił ks. prał. Krzysztof Różański, odpowiedzialny w diecezji za ruch ekumeniczny. Przypomniał podstawowe etapy obecności Kościoła katolickiego w działaniach ekumenicznych, szczerzej omawiając osiągnięcia Soboru Watykańskiego II oraz papieży po soborze.
Mszę św. w katedrze pelplińskiej odprawiali wraz z biskupem Jenem Bernardem Szlagą, biskup pomocniczy Piotr Krupa, księża pracujący w centralnych urzędach diecezji. Obecni byli także klerycy, siostry zakonne i wierni z parafii katedralnej.
Homilię wygłosił ks. prałat Krzysztof Różański, który posłużył się porównaniem: „chrześcijaństwo jak potłuczone naczynie, które nie może już zbierać pełni Bożej łaski i przekazywać światu, a tylko jakby w małych skorupkach czerpiemy tę łaskę i niesiemy światu”. Kaznodzieja przypomniał, że poprzez ruch ekumeniczny „próbujemy od 100 lat posklejać to naczynie”. Podkreślił, że podział chrześcijan to „grzech i zgorszenie, które przeszkadza ewangelizacji”. Wskazał, że ostatnie 50 lat to burzenie w życiu Kościoła katolickiego murów „niezgody i podziałów”. Analizując myśli tygodnia modlitw o jedność wskazał, że „świat potrzebuje chrześcijańskiej jedności, bo potrzebuje Boga”. Ks. Różański wskazał, że trzeba aby zjednoczeni chrześcijanie „przynieśli przed Chrystusa sparaliżowaną grzechem i złem ludzkość”. W końcowej części homilii kaznodzieja wyraził radość, że od 1 maja ruchowi ekumenicznemu „przebędzie nowy patron ekumenizmu – Jan Paweł II”, którego nazwał „wielkim ekumenistą”, gdyż „nie bał się już 25 lat zwołać do Asyżu nie tylko chrześcijan różnych wyznań, ale również wyznawców innych religii”. Ks. Różański przypomniał liczne działania Jana Pawła II, które prowadziły do jedności ludzi bardzo różniących się poglądami religijnymi i wieloma innymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.